نتایج جستجو

نکات ویژه درباره قوانین دیپورت در ترکیه

Posted by IOj43Uqua on ژانویه 29, 2022
0

با سلام خدمت کاربران آریا گروپ در این ساعت با موضوع قوانین دیپورت شدن در ترکیه هستیم, اصطلاح دیپورت شدن از یک کشور، به معنی حذف و اخراج از آن کشور است. هر کشوری دارای قوانین و مقررات خاصی مبنی بر ورود اتباع خارجی به آن کشور می باشد که این قوانین به دلیل حفاظت از امنیت و آرامش شهروندان آن کشور وضع شده است.
دولت ترکیه هم از این قاعده مستثنی نبوده و قوانین خاصی برای ورود افراد خارجی به داخل مرز هایش تعیین کرده است. اتباع خارجی در صورت بی توجهی به این قوانین و عدم رعایت آن ها از ترکیه دیپورت خواهند شد و تا مدت زمان مشخصی حق حضور در خاک این کشور را نخواهند داشت.
اقامت در کشور ترکیه موضوعی است که در چند سال اخیر مورد استقبال مهاجران زیادی از سراسر دنیا از جمله ایرانیان قرار گرفته است. برای مهاجرت به ترکیه توجه به قوانین و شرایط این کشور حائز اهمیت می باشد از این رو چنانچه قصد اقامت در ترکیه را دارید پیشنهاد می کنیم مقاله انواع اقامت در ترکیه که در سایت آریا گروپ منتشر شده است را مطالعه کنید.

چنانچه کشور ترکیه را به عنوان مقصدی برای مهاجرت خود در نظر گرفته اید، حتما تا انتهای این مقاله با آریا گروپ همراه باشید تا شما را با قوانین و راه های جلوگیری از دیپورت شدن از ترکیه آشنا کنیم. با مطالعه کامل این مقاله به نکات مهم دیپورت شدن و راه های رهایی از آن پی خواهید برد.

دلایل دیپورت شدن از ترکیه قوانین

 

اخراج از ترکیه (دیپورت شدن) ممکن است به دلایل مختلف و برای هر فردی اتفاق بیفتد و مدت آن هم می تواند 3 ماه تا 5 سال متغییر باشد. به طور کلی دلایل دیپورت شدن فرد در ارتباط با چهار دسته پناهندگی، جرم و محکومیت، عدم سلامت روانی و همچنین مسائل اقامتی می باشد که به شرح زیر است:

 • با درخواست پناهندگی فرد به ترکیه، نپذیرفتن و رد شدن درخواست وی به هر دلیل، فرد از ترکیه دیپورت خواهد شد.
 •  چنانچه فرد در ترکیه وضعیت مالی مناسبی نداشته باشد به کشور خودش دیپورت خواهد شد.
 •  عدم رعایت قوانین ترکیه، بر هم زدن نظم عمومی و ایجاد ناامنی و ارتکاب جرم به هر اندازه ای، باعث دیپورت شدن فرد از ترکیه خواهد شد.
 • عدم سلامت روانی فرد و همچنین ابتلا به بیماری های مسری که تهدیدی برای سلامت جامعه باشد موجب دیپورت شدن فرد می شود.
 •  با اقامت بدون مجوز و یا در شرایطی که مدت ویزای فرد تمام شده باشد اقامت فرد غیر قانونی بوده و با حضور در خاک ترکیه مشمول جریمه شده و در صورت عدم پرداخت از کشور دیپورت خواهد شد.

ماده 59 قانون دیپورت از ترکیه

 

ماده 59 قانون شماره 5237 ترکیه که در زیر به مفاد آن اشاره شده با هدف اهمیت به مسائل امنیتی و جلوگیری از هر گونه جنایتی در ترکیه تنظیم شده است.  به بیان جزئی تر افراد با ارتکاب جرائم زیر در معرض دیپورت شدن از ترکیه قرار خواهند گرفت:

 • افرادی که در گروه های تروریستی فعالیت می کنند
 • افرادی که برای ورود به ترکیه از مدارک جعلی و ساختگی استفاده کرده اند
 • افرادی که با گذشت ده روز از اتمام اقامت خود در ترکیه، نسبت به تمدید آن اقدام نکرده اند.
 • افرادی که بدون داشتن مجوز کار، مشغول کار در ترکیه هستند.
 • افرادی که روند ورود و خروج آن ها به ترکیه غیرقانونی می باشد.
 • افرادی که درآمد آن ها در مدت اقامت شان در ترکیه، از فعالیت در مشاغل غیرمجاز و غیرقانونی حاصل شده باشد.

راه های رفع دیپورت از ترکیه و ابطال آن

 

در صورتی که به هر دلیلی از ترکیه دیپورت شده اید می توانید با ارائه دلایل و مدارک مستند به سفارت ترکیه در ایران مراجعه کرده و نسبت به آن موضوع اعتراض و تقاضای خود را به طور رسمی اعلام کنید. با این روش دولت ترکیه دوباره مدارک شما را بررسی خواهد کرد و در صورت نبود هیچ گونه مشکلی با اقامت و ورود مجدد شما به ترکیه موافقت شده و شما می توانید به این کشور سفر کنید.
در مواردی می توانید با درخواست ویزای تحصیلی، ازدواج، کار و درمان (اصطلاحا به آن meşruhatlı vize گفته می شود) نسبت به اتمام دوره دیپورت اقدام نموده و امکان حضور در ترکیه را داشته باشید. لازم به ذکر است برای دریافت این نوع ویزا می بایست مدارک لازم هنگام درخواست ارائه شود در غیر این صورت درخواست شما رد خواهد شد، همچنین تمامی این مراحل باید از طریق وکیل متخصص و خبره انجام شود. افرادی که اقدام به فعالیت های تروریستی و علیه کشور ترکیه کرده اند مجاز به دریافت این ویزا نیستند.
همچنین با ارسال دعوتنامه از سمت فردی که مقیم ترکیه باشد و هیچ سابقه حقوقی نداشته باشد و با شرط موافقت دولت ترکیه، مانع دیپورت شما از کشور ترکیه خواهد شد.

چه افرادی مشمول قوانین دیپورت نخواهند شد؟

 

در بحث دیپورت شدن از کشورها هم همانند مباحث دیگر استثنائاتی وجود دارد. افراد زیر مشمول قوانین دیپورت از ترکیه نخواهند شد :

 • افرادی که شرایط مسافرت را نداشته باشند یعنی افرادی با سن بالا، بانوان باردار و بیماران با حال وخیم که به تجهیزات پزشکی نیاز داشته باشند
 • قربانیان قاچاق انسان
 • قربانیان خشونت های روانی، جنسی و جسمی

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما نمایش داده نمی شود.

مقایسه آگهی ها