نتایج جستجو

پرسش های متداول

امور ملکی

عقد قرارداد میان خریدار و فروشنده با همراهی مترجم و وکیل رسمی شرکت آریا گروپ، اخذ گزارش کارشناسی ملک، واریز وجه از حساب خریدار به حساب فروشنده بدون واسطه به یکی از ارزهای دلار، یورو یا پوند انگلستان. تبدیل وجه به لیر از طریق بانک مرکزی و گرفتن برگه دوویز آلیم بلگسی döviz alım belgesi ، ترجمه رسمی مدارک هویتی خریدار شامل شناسنامه، گذرنامه، کارت ملی، اخذ کد رهگیری از اداره ثبت اسناد جهت انتقال سند، حضور فیزیکی طرفین در روز اعلامی در اداره‌ی اسناد و انتقال سند قطعی.

چهار درصد ارزش ملک را در روز انتقال سند بایستی به اداره‌ی اسناد پرداخت کرد و طبق عرف رایج در این کشور در صورت خرید ملک از دفاتر فروش پروژه‌ها معمولا هزینه‌ی آن به صورت دو درصد- دو درصد بین خریدار و فروشنده تقسیم می گردد. در خرید ملک های چند سال ساخت و یا خرید از اشخاص حقیقی کل چهار درصد را خریدار پرداخت می کند.

جهت انتقال سند کلیه‌ی افراد بالغ یا وکلای قانونی آنها باید حضور داشته باشند ولی در صورتی که خریدار زیر 18 سال باشد، ولی یا قیم قانونی کفایت می کند.

انجام ترجمه مدارک در ایران مانعی ندارد ولی مراحل آن زمانبر است چون مدارک شما باید در دارالترجمه رسمی ایران ترجمه شده و وزارت دادگستری، وزارت امور خارجه و سفارت ترکیه در ایران و در نهایت هم کنسولگری ایران در استانبول یا سفارت ایران در آنکارا آن مدارک را تایید کنند. به همین خاطر پروسه طولانی تری داشته و توصیه می شود برای زمانبر نبودن مراحل، مدارک در ترکیه ترجمه شوند و اینکه بعضا مشاهده گردیده ماموران ثبت با مدارکی که در ایران ترجمه گردیده اند از انجام امور سر باز می زنند.

ترکیه دارای اقتصادی باز بوده و همین امر سبب شده تا هلدینگ های انبوه ساز و برجسته‌ای از سراسر دنیا به جهت انجام ساخت و ساز در ترکیه سرمایه‌گذاری نمایند و از طرفی دیگر نیز شرکت های سازنده‌ی بسیار معتبری در ترکیه نیز وجود دارند که ده ها سال از تجربه و سابقه‌ی کاری آنها می گذرد.

در واقع می توان به این دست شرکت های مطرح سازنده که در گذشته دهها هزار واحد مسکونی ساخته و به متقاضیان تحویل داده‌اند اعتماد نمود.

مضافا بابت خرید املاک در حال ساخت بایستی به کمک کارشناس از آخرین وضعیت حقوقی و قانونی ملک مذکور اطلاعاتی جامع و کامل به عمل آورد تا ریسک خرید ملک در حال ساخت در استانبول به حداقل برسد.

با توجه به اطلاعات بالا توصیه میکنیم از خرید املاکی که سازنده‌ی آن پیشینه درخشانی نداشته و یا اصطلاحا تازه کار باشد و همچنین املاکی که دارای بدهی هستند اجتناب نمایید. همچنین اگر خرید ملک در حال ساخت را ریسک میدانید میتوانید از سایر گزینه‌های تکمیل شده و یا چند سال ساخت که آریا گروپ در اختیار شما قرار میدهد، بدون هر گونه دغدغه گزینه‌ی مد نظر خود را بجهت سرمایه‌گذاری انتخاب فرمایید.

در ترکیه هر سند 100 سهم داشته و می توان حداقل یک به صد حق السهم داشت.

قوانین موجر و مستاجر در ترکیه بیشتر از حقوق مستاجر محافظت می کند و به عبارتی مستاجر بابت ماندن یا ترک ملک در زمان سررسید اجاره به نسبت ایران بیشتر مختار است. همچنین در زمان افزایش سالیانه‌ی قیمت ملک نیز مالک می تواند نهایتا تا بازه‌ی اعلامی دولت که هرماهه منتشر می گردد بابت افزایش اجاره بها اقدام کند. اما از آنجایی که دریافت اجاره به صورت ارزی می باشد با گذشت زمان از ارزش مبلغ اجاره به نسبت ریال ایران به مراتب کمتر کسر می گردد.

پیشنهاد می گردد اگر ملکی را با مستاجر خریداری می نمایید علاوه بر اینکه پیش از زمان معامله با مستاجر راسا اقدام به گفتگو خواهید کرد مضافا در دفاتر اسناد رسمی ترکیه اقدام به دریافت تعهد نامه‌ی محضری (که در ترکیه رایج می باشد) تخلیه‌ی ملک از مستاجر نمایید.

دلیل عدم افتتاح حساب با ارز دلار، تحریم های بین‌المللی علیه ایرانیان می باشد اما جای نگرانی نیست چراکه می توان کلیه‌ی امور مربوط به خرید ملک، اخذ شهروندی و اقامت ترکیه را با سایر ارزهای بین‌المللی نظیر یورو و پوند انگلستان انجام داد.

بله! در صورت خرید ملک بایستی هر شش ماه یکبار مالیات ملک یا همان عوارض شهرداری را به دولت پرداخت نمود. این رقم نسبتا ناچیز ( حدود صد الی صد و پنجاه دلار) بسته به سن بنا، متراژ و سایر پارامترها متغیر می باشد.

در صورتی که از سازنده‌ای معتبر – که با مشورت مشاوران مجرب گروه املاک آریا گلچینی از بهترین های آن در اختیارتان قرار می گیرد- ملکی را پیش خرید نمایید از ارزش افزوده‌ بسیار خوبی به نسبت سایر موارد بهره‌مند خواهید شد.

در درجه‌ اول بحث سلیقه و منطقه‌ای که در آن اقدام به خرید می نمایید مهم می باشد، ضمنا هر کدام از آن ها مزایا و معایب خود را دارند.

به عنوان مثال مجتمع های مسکونی طبیعتا از امنیت بیشتری برخوردار بوده و همچنین دارای مشاعات آبی و تفریحی درجه یک هستند. قیمت ها به نسبت آپارتمان های شخصی ساز مقداری بیشتر بوده و همچنین در صورت تصمیم برای فروش در آینده علاوه بر ترک ها، خارجیان نیز تمایل به خرید آن ها خواهند داشت.

مزیت آپارتمان های نرمال نیز مناسب تر بودن نسبی قیمت آن بوده منتها عموما به دلیل نبود نگهبانی و لابی مَن از امنیت کمتری برخوردار هستند. در واقع با میزان سرمایه گذاری مشخص در یک منطقه و محله‌ خاص، می توان ملکی چند مترمربع بزرگ تر را در آپارتمان های نرمال به نسبت رزیدانس ها داشت.

در برخی مناطق نظیر خیابان بغداد در بخش آسیایی و اتیلر در بخش اروپایی علی رغم اینکه هر دو محلات شیک و درجه یک هستند، اغلب دارای آپارتمان نرمال بوده و گزینه‌های سرمایه گذاری زیادی به جهت خرید در مجتمع های مسکونی در این مناطق وجود ندارد.

لازم به ذکر است بیش از هشتاد درصد سرمایه گذاران خارجی تمایل به خرید مجتمع مسکونی (رزیدانس) دارند.

در هر منطقه‌ای، محلات خوبی به جهت سرمایه‌گذاری پرسود موجود می باشد.

لطفا برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در ارتباط باشید.

برای اخذ وام بانکی از طریق شرکتهای سازنده بعضا تا هفتاد درصد را می توانید بدون بهره وام دریافت کنید. البته این مدل وام ها بانکی نبوده و شرکت سازنده خود راسا به این کار اقدام می نماید.

همچنین با داشتن اقامت موقت و یا اجازه‌ی کار در ترکیه نیز می توان به جهت خرید املاک، تا پنجاه درصد ارزش ملک (تحت شرایط خاص اما امکانپذیر) اقدام نمود.

در کل این موضوع به شخص سرمایه‌گذار بستگی دارد منتها اکثر قریب به اتفاق سرمایه گذاران بدلیل راحتی خرید و فروش ملک مسکونی و همچنین نداشتن مالیات یا کمتر بودن میزان آن بیشتر اقدام به خرید ملک مسکونی می نمایند.

در مورد املاک شخصی ساز (واحدهای چند سال ساخت) :

-هزینه‌ انتقال سند‌ 2 تا 4 درصد متغیر (بسته به شرایط فروشنده).

-هزینه‌ کارشناسی حدود 3300 لیر

-هزینه‌ ترجمه و تأیید دفترخانه‌ مدارک هر نفر که دارای سهم بوده و نامش در سند قید می‌شود. (به‌ ازای هر نفر حدود 850 لیر)

-هزینه‌ مترجم روز انتقال سند 1000 لیر

-هزینه‌ آبونمان و انشعابات انرژی ( حدود یکهزار لیر).

-عوارض سالیانه‌ شهرداری (رقم نسبتا ناچیز).

-بیمه‌ زلزله و انشعابات انرژی (رقم نسبتا ناچیز).

——

پروژه‌ها:

-هزینه‌ انتقال سند‌ صفر تا 4 درصد متغیر (بسته به شرایط فروشنده).

-1 تا 18 درصد مالیات متغیر (بسته به شرایط ملکی که خریداری میشود).

-هزینه‌ گزارش کارشناسی حدود 3300 لیر.

-هزینه‌ آبونمان و انشعابات انرژی ( حدود یکهزار لیر).

-هزینه‌های تحویل ملک از پروژه (بسته به شرایط فروشنده بین صفر تا ده هزار لیر)

-عوارض سالیانه‌ شهرداری (رقم نسبتا ناچیز).

-بیمه‌ زلزله و انشعابات انرژی (رقم نسبتا ناچیز).

حداقل قیمت ملک در استانبول حدود 30 هزار دلار می باشد ولی طبق قانونی که از خرداد ماه سال 1401 تصویب گردید در صورتی که هدف اخذ اقامت با خرید ملک باشد، بایستی ملکی به ارزش حداقل 75000 دلار را خریداری نمود.

در ترکیه شرکت های رسمی وجود دارند که پس از بررسی کامل اسناد و مدارک ملک از اداره‌ی اسناد ، شهرداری منطقه و همچنین حضور فیزیکی در ملک از جهات مختلف آن را بررسی نموده، قیمت گذاری خود را انجام می دهند و این قیمت گذاری معیار دولت جهت اخذ شهروندی یا اقامت ترکیه می باشد.

علاوه بر قیمت گذاری کارشناسان، این افراد اطلاعات دقیقی در مورد اصالت و سلامت ملک را به خریداران اعلام می نمایند.

با استناد به وب سایت های دولتی و خصوصی معتبر نظیر توییک (TÜİK) و صاحیبیندن (SAHIBINDEN) کلیه‌ مناطق استانبول در سنوات گذشته دارای رشدی مطلوب بوده اند . به عنوان مثال ظرف چهار سال گذشته در کلیه‌ مناطق استانبول به طور میانگین شاهد رشد پانصد درصدی به صورت لیری و میانگین چهل درصد افزایش دلار بوده ایم.

از چند منظر می توان به این سوال پاسخ داد:

الف- شرکت هایی که به این مهم در ترکیه مشغول به فعالیت هستند از ارگانهای ذیربط دارای مجوز رسمی بوده و به شدت تحت کنترل می باشند تا بصورت عمدی یا سهوی دچار اشتباهی نگردند.

ب- یکی از اصول قیمت گذاری، سقف قیمت در آن محله‌ خاص بوده و یکی از اصولی که کارشناس بدان اکتفا می نماید مستقل از سن، نما، متریال، منظره و غیره همین قیمت عرف منطقه می باشد و امکان درج قیمت های غیر منطقی امکان پذیر نمی باشد.

پ- از آنجایی که کارشناس نسخه‌ اصلی را در وبسایت رسمی اسناد بارگذاری می نماید و همان گزارش معیار اصلی اداره‌ اسناد به جهت خرید یا فروش ملک است، کارشناسان نهایت دقت را به لحاظ سلامت گزارش مذکور به عمل می آورند.

ت- هیچ گونه اجباری به همکاری با یک دفتر کارشناسی و یک شخص خاص نبوده و خریدار می تواند کارشناس رسمی خود را با یک جستجوی مختصر در اینترنت و به صورت دلخواه انجام دهد.

ث- در هنگام انتخاب کارشناس، می توان در وب سایت اداره‌ اسناد استانبول این امر را به خود اداره سپرد.

در قیاس محله‌های استانبول با تهران باید گفت با توجه به متریال، امکانات و محله، قیمت ملک در استانبول ارزانتر و خرید و فروش آن بسیار سهل الوصول‌تر می باشد.

در صورتی که هدف شما اخذ اقامت ترکیه می باشد بایستی حداقل مبلغ خرید ملک معادل هفتاد و پنج هزار دلار آمریکا باشد اما در صورتی که هدف از خرید ملک در ترکیه اخذ اقامت نبوده و صرفا سرمایه‌گذاری باشد امکان خرید ملک زیر هفتاد و پنج هزار دلار نیز میسر است.

بله قانون ارث در ترکیه وجود دارد با این تفاوت که اموال بین دختر و پسر به صورت مساوی تقسیم می‌شود.

در هر دو بخش محله‌های قوی، ضعیف و متوسط وجود دارد. بخش اروپایی دارای مراکز خرید و آثار باستانی، گردشگران بیشتر و به طبع آن تراکم جمعیت و مهاجران بیشتری می باشد. بخش آسیایی خلوت تر و دارای ترافیک کمتری است و غالب جمعیت را ترک ها تشکیل می دهد. در کل قیمت بخش اروپایی بنا به دلایل فوق گران تر و آسیایی نوسازتر می باشد.

برای زمین هایی که فاقد جواز ساخت هستند نظیر زمین های کشاورزی، بایر و غیره اسناد به رنگ آبی و برای اسناد املاک و مستغلات و همچنین زمین های دارای جواز ساخت رنگ آن قرمز می باشد.

سیستم محاسبه‌ی متراژ ساختمان در ترکیه الهام گرفته از اروپا بوده و شامل متراژ خالص (نِت) و ناخالص (بروت) میباشد. متراژ خالص شامل فضای داخل واحد بوده که میتوان از آن استفاده‌ی مفید نمود مانند فضای هال، پذیرایی، اتاقهای خواب و غیره؛ همچنین سطح مقطع بالکن، سطح اشغالی کابینتها، دیوارهای جداکننده داخل واحد شامل متراژ مفید ساختمان نمیشود. متراژ ناخالص یا بروت نیز شامل متراژ خالص بعلاوه‌ی فضای غیر مفید داخل واحد و همچنین سهم آن واحد از مشاعات ساختمان نظیر استخر، پارکینگ و غیره میباشد.
متراژ نت در ترکیه بیشتر نزدیک به متراژ احتسابی در ایران میباشد با این تقاوت که در ایران متراژ واحد بعلاوه‌ی بالکن و پارکینگ به خریدار اعلام می گردد.

بله در حالت کلی می توان گفت مالیات خارجیان و شهروندان ترک برابر می باشد اما در برخی موارد خارجی ها میتوانند با همکاری وکلای قانونی از معافیت مالیاتی بهره بگیرند.

طبق قانون ترکیه، خارجیانی که اقامت ترکیه را اخذ ننموده‌اند در صورت خرید ملک با ارائه‌ی یک سری مدارک میتوانند از مالیات بر ارزش افزوده‌ی ملک که بسته به پروژه متغیر بوده و بین یک تا هجده درصد میباشد معافیت اخذ کنند.

بله، به عنوان یک خارجی اگر قصد خرید ملکی در ترکیه را دارید چنانچه تا به حال کارت اقامت ترکیه را نگرفته اید و در یک سال اخیر کم تر از 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشید می توانید با رعایت یک سری شرایط از معافیت مالیاتی بهره‌مند شوید.

بسته به هر منطقه تفاوت دارد، بدلیل ساختار تاریخی برخی از مناطق خصوصا در استانبول بعضا ساختمان هایی با عمر بیش از یکصد سال نیز کماکان بصورت فعال می باشند.

اگر همچنان پرسش های شما بدون پاسخ مانده است، می توانید با کارشناسان ما برای دریافت مشاوره، تماس بگیرید.

همواره آماده پاسخگویی هستیم.

مقایسه آگهی ها