خرید ملک و اطلاعات تکمیلی

عقد قرارداد میان خریدار و فروشنده با همراهی مترجم و وکیل رسمی شرکت آریا گروپ، اخذ گزارش کارشناسی ملک، واریز وجه از حساب خریدار به حساب فروشنده بدون واسطه به یکی از ارزهای دلار، یورو یا پوند انگلستان. تبدیل وجه به لیر از طریق بانک مرکزی و گرفتن برگه دوویز آلیم بلگسی((döviz alım belgesi، ترجمه رسمی مدارک هویتی خریدار شامل شناسنامه، گذرنامه، کارت ملی، اخذ کد رهگیری از اداره ثبت اسناد جهت انتقال سند، حضور فیزیکی طرفین در روز اعلامی در اداره‌ی اسناد و انتقال سند قطعی.

چهار درصد ارزش ملک را در روز انتقال سند بایستی به اداره‌ی اسناد پرداخت کرد و طبق عرف رایج در این کشور در صورت خرید ملک از دفاتر فروش پروژه‌ها معمولا هزینه‌ی آن به صورت دو درصد- دو درصد بین خریدار و فروشنده تقسیم میگردد. در خرید ملکهای چند سال ساخت و یا خرید از اشخاص حقیقی کل چهار درصد را خریدار پرداخت میکند.

جهت انتقال سند کلیه‌ی افراد بالغ یا وکلای قانونی آنها باید حضور داشته باشند ولی در صورتی که خریدار زیر 18 سال باشد، ولی یا قیم قانونی کفایت می کند.

انجام ترجمه مدارک در ایران مانعی ندارد ولی مراحل آن زمانبر است چون مدارک شما باید در دارالترجمه رسمی ایران ترجمه شده و وزارت دادگستری، وزارت امور خارجه و سفارت ترکیه در ایران و در نهایت هم کنسولگری ایران در استانبول یا سفارت ایران در آنکارا آن مدارک را تایید کنند. به همین خاطر پروسه طولانی تری داشته و توصیه می شود برای زمانبر نبودن مراحل، مدارک در ترکیه ترجمه شوند و اینکه بعضا مشاهده گردیده ماموران ثبت با مدارکی که در ایران ترجمه گردیده اند از انجام امور سر باز میزنند.

ترکیه دارای اقتصادی باز بوده و همین امر سبب شده تا هلدینگ های انبوه ساز و برجسته‌ای از سراسر دنیا به جهت انجام ساخت و ساز در ترکیه سرمایه‌گذاری نمایند و از طرفی دیگر نیز شرکت های سازنده‌ی بسیار معتبری در ترکیه نیز وجود دارند که ده ها سال از تجربه و سابقه‌ی کاری آنها می گذرد.
در واقع می توان به این دست شرکت های مطرح سازنده که در گذشته دهها هزار واحد مسکونی ساخته و به متقاضیان تحویل داده‌اند اعتماد نمود.
مضافا بابت خرید املاک در حال ساخت بایستی به کمک کارشناس از آخرین وضعیت حقوقی و قانونی ملک مذکور اطلاعاتی جامع و کامل به عمل آورد تا ریسک خرید ملک در حال ساخت در استانبول به حداقل برسد.
با توجه به اطلاعات بالا توصیه میکنیم از خرید املاکی که سازنده‌ی آن پیشینه درخشانی نداشته و یا اصطلاحا تازه کار باشد و همچنین املاکی که دارای بدهی هستند اجتناب نمایید. همچنین اگر خرید ملک در حال ساخت را ریسک میدانید میتوانید از سایر گزینه‌های تکمیل شده و یا چند سال ساخت که آریا گروپ در اختیار شما قرار میدهد، بدون هر گونه دغدغه گزینه‌ی مد نظر خود را بجهت سرمایه‌گذاری انتخاب فرمایید.

در ترکیه هر سند 100 سهم داشته ومی توان حداقل یک به صد حق السهم داشت.

قوانین موجر و مستاجر در ترکیه بیشتر از حقوق مستاجر محافطت میکند و بعبارتی مستاجر بابت ماندن یا ترک ملک در زمان سررسید اجاره به نسبت ایران بیشتر مختار است. همچنین در زمان افزایش سالیانه‌ی قیمت ملک نیز مالک میتواند نهایتا تا بازه‌ی اعلامی دولت که هرماهه منتشر میگردد بابت افزایش اجاره بها اقدام کند. اما از آنجایی که دریافت اجاره به صورت ارزی میباشد با گذشت زمان از ارزش مبلغ اجاره به نسبت ریال ایران به مراتب کمتر کسر میگردد .
پیشنهاد میگردد اگر ملکی را با مستاجر خریداری مینمایید علاوه بر اینکه پیش از زمان معامله با مستاجر راسا اقدام به گفتگو خواهید کرد مضافا در دفاتر اسناد رسمی ترکیه اقدام به دریافت تعهد نامه‌ی محضری( که در ترکیه رایج میباشد) تخلیه‌ی ملک از مستاجر نمایید.

دلیل عدم افتتاح حساب با ارز دلار بدلیل تحریمهای بین‌المللی بر علیه ایرانیان میباشد اما جای نگرانی نیست چراکه میتوان کلیه‌ی امور مربوط به خرید ملک، اخذ شهروندی و اقامت ترکیه را با سایر ارزهای بین‌المللی نظیر یورو و پوند انگلستان انجام داد.

بله! در صورت خرید ملک بایستی هر شش ماه یکبار مالیات ملک یا همان عوارض شهرداری را به دولت پرداخت نمود. این رقم نسبتا ناچیز ( حدود صد الی صدوپنجاه دلار) بسته به سن بنا، متراژ و سایر پارامترها متغیر میباشد.

در صورتیکه از سازنده‌ای معتبر ( که با مشورت مشاوران مجرب گروه املاک آریا گلچینی از بهترین های آن در اختیارتان قرار می گیرد) ملکی را پیش خرید نمایید از ارزش افزوده‌ بسیار خوبی به نسبت سایر موارد بهره‌مند خواهید شد.

در درجه‌ اول بحث سلیقه و منطقه‌ای که در آن اقدام به خرید می نمایید مهم می باشد، ضمنا هر کدام ازآنها مزایا و معایب خود را دارند.
به عنوان مثال مجتمع های مسکونی طبیعتا از امنیت بیشتری برخوردار بوده و همچنین دارای مشاعات آبی و تفریحی درجه یک هستند. قیمت ها به نسبت آپارتمان های شخصی ساز مقداری بیشتر بوده و همچنین در صورت تصمیم برای فروش در آینده علاوه بر ترک ها، خارجیان نیز تمایل به خرید آنها خواهند داشت.
مزیت آپارتمان های نرمال نیز مناسب تر بودن نسبی قیمت آن بوده منتها عموما بدلیل نبود نگهبانی و لابی مَن از امنیت کمتری برخوردار هستند. در واقع با میزان سرمایه گذاری مشخص در یک منطقه و محله‌ خاص، می توان ملکی چند مترمربع بزرگ تر را در آپارتمان های نرمال به نسبت رزیدانس ها داشت.
در برخی مناطق نظیر خیابان بغداد در بخش آسیایی و اتیلر در بخش اروپایی علی رغم اینکه هر دو محلات شیک و درجه یک هستند، اغلب دارای آپارتمان نرمال بوده و گزینه‌های سرمایه گذاری زیادی به جهت خرید در مجتمع های مسکونی در این مناطق وجود ندارد.
لازم به ذکر است بیش از هشتاد درصد سرمایه گذاران خارجی تمایل به خرید مجتمع مسکونی (رزیدانس) دارند.

در هر منطقه‌ای، محلات خوبی بجهت سرمایه‌گذاری پرسود موجود میباشد.
لطفا برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در ارتباط باشید

برای اخذ وام بانکی از طریق شرکتهای سازنده بعضا تا هفتاد درصد را میتوانید بدون بهره وام دریافت کنید. البته این مدل وام ها بانکی نبوده وشرکت سازنده خود راسا به این کار اقدام مینماید.
همچنین با داشتن اقامت موقت و یا اجازه‌ی کار در ترکیه نیز میتوان به جهت خرید املاک، تا پنجاه درصد ارزش ملک (تحت شرایط خاص اما امکانپذیر) اقدام نمود

در کل این موضوع به شخص سرمایه‌گذار بستگی دارد منتها اکثر قریب به اتفاق سرمایه گذاران بدلیل راحتی خرید و فروش ملک مسکونی و همچنین نداشتن مالیات یا کمتر بودن میزان آن بیشتر اقدام به خرید ملک مسکونی مینمایند.

در مورد املاک شخصی ساز (واحدهای چند سال ساخت) :
-هزینه‌ انتقال سند‌ 2 تا 4 درصد متغیر (بسته به شرایط فروشنده).
-هزینه‌ کارشناسی حدود 3300 لیر
-هزینه‌ ترجمه و تأیید دفترخانه‌ مدارک هر نفر که دارای سهم بوده و نامش در سند قید می‌شود. (به‌ ازای هر نفر حدود 850 لیر)
-هزینه‌ مترجم روز انتقال سند 1000 لیر
-هزینه‌ آبونمان و انشعابات انرژی ( حدود یکهزار لیر).
-عوارض سالیانه‌ شهرداری (رقم نسبتا ناچیز).
-بیمه‌ زلزله و انشعابات انرژی (رقم نسبتا ناچیز).

پروژه‌ها:
-هزینه‌ انتقال سند‌ صفر تا 4 درصد متغیر (بسته به شرایط فروشنده).
-1 تا 18 درصد مالیات متغیر (بسته به شرایط ملکی که خریداری میشود).
-هزینه‌ گزارش کارشناسی حدود 3300 لیر.
-هزینه‌ آبونمان و انشعابات انرژی ( حدود یکهزار لیر).

-هزینه‌های تحویل ملک از پروژه (بسته به شرایط فروشنده بین صفر تا ده هزار لیر)
-عوارض سالیانه‌ شهرداری (رقم نسبتا ناچیز).
-بیمه‌ زلزله و انشعابات انرژی (رقم نسبتا ناچیز).

حداقل قیمت ملک در استانبول حدود 30 هزار دلار می باشد ولی طبق قانونی که از خرداد ماه سال 1401 تصویب گردید در صورتی که هدف اخذ اقامت با خرید ملک باشد، بایستی ملکی به ارزش حداقل 75000 دلار را خریداری نمود.

در ترکیه شرکت های رسمی وجود دارند که پس از بررسی کامل اسناد و مدارک ملک از اداره‌ی اسناد ، شهرداری منطقه و همچنین حضور فیزیکی در ملک از جهات مختلف آن را بررسی نموده، قیمت گذاری خود را انجام می دهند و این قیمت گذاری معیار دولت جهت اخذ شهروندی یا اقامت ترکیه می باشد.
علاوه بر قیمت گذاری کارشناسان، این افراد اطلاعات دقیقی در مورد اصالت و سلامت ملک را به خریداران اعلام می نمایند.

با استناد به وب سایتهای دولتی وخصوصی معتبر نظیر توییک(TÜİK) و صاحیبیندن(SAHIBINDEN) کلیه‌ مناطق استانبول در سنوات گذشته دارای رشدی مطلوب بوده اند . به عنوان مثال ظرف چهار سال گذشته در کلیه‌ مناطق استانبول به طور میانگین شاهد رشد پانصد درصدی به صورت لیری و میانگین چهل درصد افزایش دلار بوده ایم.

از چند منظر می توان به این سوال پاسخ داد:
الف- شرکت هایی که به این مهم در ترکیه مشغول به فعالیت هستند از ارگانهای ذیربط دارای مجوز رسمی بوده و به شدت تحت کنترل می باشند تا بصورت عمدی یا سهوی دچار اشتباهی نگردند.
ب- یکی از اصول قیمت گذاری، سقف قیمت در آن محله‌ خاص بوده و یکی از اصولی که کارشناس بدان اکتفا می نماید مستقل از سن، نما، متریال، منظره و غیره همین قیمت عرف منطقه می باشد و امکان درج قیمت های غیر منطقی امکان پذیر نمی باشد.
پ- از آنجایی که کارشناس نسخه‌ اصلی را در وبسایت رسمی اسناد بارگذاری می نماید و همان گزارش معیار اصلی اداره‌ اسناد به جهت خرید یا فروش ملک است، کارشناسان نهایت دقت را به لحاظ سلامت گزارش مذکور به عمل می آورند.
ت- هیچ گونه اجباری به همکاری با یک دفتر کارشناسی و یک شخص خاص نبوده و خریدار می تواند کارشناس رسمی خود را با یک جستجوی مختصر در اینترنت و به صورت دلخواه انجام دهد.
ث- در هنگام انتخاب کارشناس، می توان در وب سایت اداره‌ اسناد استانبول این امر را به خود اداره سپرد.

در قیاس محله‌های استانبول با تهران باید گفت با توجه به متریال، امکانات و محله، قیمت ملک در استانبول ارزانتر و خرید و فروش آن بسیار سهل الوصول‌تر میباشد.

در صورتیکه هدف شما اخذ اقامت ترکیه میباشد بایستی حداقل مبلغ خرید ملک معادل هفتادوپنج هزار دلار آمریکا باشد اما در صورتیکه هدف از خرید ملک در ترکیه اخذ اقامت نبوده وصرفا سرمایه‌گذاری باشد امکان خرید ملک زیر هفتادوپنج هزار دلار نیز میسر است.

بله قانون ارث در ترکیه وجود دارد با این تفاوت که اموال بین دختر و پسر به صورت مساوی تقسیم می‌شود.

در هر دو بخش محله‌های قوی، ضعیف و متوسط وجود دارد. بخش اروپایی دارای مراکز خرید و آثار باستانی، گردشگران بیشتر و به طبع آن تراکم جمعیت و مهاجران بیشتری می باشد. بخش آسیایی خلوت تر و دارای ترافیک کمتری است و غالب جمعیت را ترک ها تشکیل می دهد. در کل قیمت بخش اروپایی بنا به دلایل فوق گران تر و آسیایی نوسازتر می باشد.

برای زمین هایی که فاقد جواز ساخت هستند نظیر زمین های کشاورزی، بایر و غیره اسناد به رنگ آبی و برای اسناد املاک و مستغلات و همچنین زمین های دارای جواز ساخت رنگ آن قرمز میباشد.

سیستم محاسبه‌ی متراژ ساختمان در ترکیه الهام گرفته از اروپا بوده و شامل متراژ خالص (نِت) و ناخالص (بروت) میباشد. متراژ خالص شامل فضای داخل واحد بوده که میتوان از آن استفاده‌ی مفید نمود مانند فضای هال، پذیرایی، اتاقهای خواب و غیره؛ همچنین سطح مقطع بالکن، سطح اشغالی کابینتها، دیوارهای جداکننده داخل واحد شامل متراژ مفید ساختمان نمیشود. متراژ ناخالص یا بروت نیز شامل متراژ خالص بعلاوه‌ی فضای غیر مفید داخل واحد و همچنین سهم آن واحد از مشاعات ساختمان نظیر استخر، پارکینگ و غیره میباشد.
متراژ نت در ترکیه بیشتر نزدیک به متراژ احتسابی در ایران میباشد با این تقاوت که در ایران متراژ واحد بعلاوه‌ی بالکن و پارکینگ به خریدار اعلام میگردد

بله در حالت کلی می توان گفت مالیات خارجیان و شهروندان ترک برابر میباشد اما در برخی موارد خارجی ها میتوانند با همکاری وکلای قانونی از معافیت مالیاتی بهره بگیرند.

طبق قانون ترکیه، خارجیانی که اقامت ترکیه را اخذ ننموده‌اند در صورت خرید ملک با ارائه‌ی یک سری مدارک میتوانند از مالیات بر ارزش افزوده‌ی ملک که بسته به پروژه متغیر بوده و بین یک تا هجده درصد میباشد معافیت اخذ کنند.
برای اطلاع بیشتر از این قانون توصیه میشود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بله، به عنوان یک خارجی اگر قصد خرید ملکی در ترکیه را دارید چنانچه تا به حال کارت اقامت ترکیه را نگرفته اید و در یک سال اخیر کم تر از 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشید می توانید با رعایت یک سری شرایط از معافیت مالیاتی بهره‌مند شوید.

بسته به هر منطقه تفاوت دارد، بدلیل ساختار تاریخی برخی از مناطق خصوصا در استانبول بعضا ساختمان هایی با عمر بیش از یکصد سال نیز کماکان بصورت فعال می باشند.

شهروندی ترکیه با خرید ملک

با خرید یک یا چند ملک مجموعا به ارزش ۴۰۰هزار دلار فقط یک خانواده شامل زن، شوهر و فرزندان زیر ۱۸ سال میتوانند حق شهروندی را دریافت کنند.

پس از گذشت 3 سال از خرید ملک امکان انتقال کل یا بخشی از آن وجود دارد.

اقامت اجازه موقت حضور شما در یک کشور خارجی می باشد اما شهروندی بدین معناست که شما شهروند رسمی آن کشور محسوب شده و از تمام مزایایی که یک فرد در آنجا متولد شده است شما هم بهره مند خواهید شد.

بلی! در صورت خرید ملک، اخذ اقامت و تمدید آن به صورت پیوسته، پس از گذشت پنج سال با رعایت سایر شروط جهت اخذ شهروندی میتوانید اقدام به تشکیل پرونده نمایید. فقط مستحضر باشید که سقف عدم حضور در خاک ترکیه در مدت این پنج سال نهایتا 365 روز می باشد.

به جهت اخذ شهروندی مادامی که مبلغ چهارصد هزار دلار به حساب فروشنده‌ی ملک واریز نگردیده و سهم از سند ملک نیز به اندازه‌ی چهارصد هزار دلار بنام خریدار منتقل نشده باشد امکان شروع پروسه‌ی اخذ شهروندی میسر نمیباشد.
در مورد اخذ اقامت نیز حداقل ارزش ملک بایستی هفتاد و پنج هزار دلار بوده و در صورت خرید اقساطی نیز تا زمانی که سند آن ملک بنام خریدار منتقل نگردیده باشد امکان اخذ اقامت میسر نمیباشد؛ منتها در صورت خرید اقساطی، در صورتیکه ارزش ملک بیش از هفتاد و پنج هزار دلار باشد و کل سند به صورت رهنی نیز بنام خریدار منتقل گردد امکان اخذ اقامت میسر است. به عبارت دیگر بابت اخذ اقامت بر خلاف شهروندی نیازی به واریز کل مبلغ هفتاد و پنج هزار دلار به حساب فروشنده نبوده و با انتقال سند حتی اگر کُل آن نیز در رهن فروشنده یا بانک باشد امکان اخذ اقامت وجود دارد .

دقیقا مانند ازدواج یک شخص خارجی با یک شخص ترک پس از گذشت سه سال زندگی مشترک، میتواند به جهت اخذ شهروندی اقدام نماید.

به جهت اخذ شهروندی و تابعیت ترکیه منعی وجود نداشته و با خرید ملک یا مجموعه‌ای از املاک مسکونی، تجاری و اداری به ارزش مجموعا چهارصد هزار دلار میسر میباشد، منتها بابت اخذ اقامت ،ملک خریداری شده حتما بایستی دارای کاربری مسکونی باشد.

 امکان اخذ شهروندی برای همسر و کلیه‌ فرزندان زیر هجده سال میسر بوده و قانون در این زمینه محدودیتی را به لحاظ تعداد فرزندان در نظر نگرفته است.

وکلا معمولا بین 2500 تا 5000 دلار، به جهت اخذ شهروندی ترکیه از سرمایه‌گذاران مطالبه می نمایند.
منتها بعضا آریا گروپ آفرهای ویژه‌ای را برای سرمایه‌گذاران در نظر می گیرد که در صورت خرید ملک در استانبول در تاریخ و یا مناسبت های خاصی تا صد در صد تخفیف نیز برای امور مربوط به اخذ شهروندی در نظر گرفته می شود. به همین جهت پیشنهاد می نماییم که ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال فرمایید.

خیر! با توجه به اینکه پروسه‌ اخذ شهروندی بین سه تا چهار ماه و بعضا شش ماه نیز زمان می برد و همچنین معیار سازمان ثبت احوال به جهت اعطای شهروندی در زمان انتقال سند نبوده بلکه در زمانی است که حکم شهروندی شخص توسط دفتر ریاست جمهوری ترکیه تایید می گردد؛ بنابراین چون سن فرزند شما در زمان صدور حکم از هجده گذر کرده، بنابراین به ایشان شهروندی تعلق نخواهد گرفت.
پیشنهاد می گردد حداقل حدود چهار ماه قبل از رسیدن فرزند دلبندتان به هجده سالگی اقدام فرمایید.

بصورت پیشفرض دارای اعتبار ده ساله با امکان تمدید مادام العمر میباشد اما درصورت تمایل متقاضی دریافت هر پاسپورت با دوره‌های پنج ساله، کمتر و یا بیشتر نیز امکانپذیر است.

پس از انتقال سند ملک بنام شما و شروع پروسه‌ی اخذ شهروندی حدود 90 الی 100 روز کاری زمان خواهد برد.

مدت اعتبار گزارش کارشناسی 90 روز تقویمی بوده و تا اتمام تاریخ آن امکان استفاده و استناد به آن به جهت اخذ اقامت یا شهروندی ممکن است . به عنوان مثال ملکی در تاریخ 01.01.2023 و با احتساب برابری لیر آن روز، ارزش دلاری آن دقیقا 400.000 دلار می باشد، اما بعد از 90 روز که برای انتقال سند به اداره اسناد مراجعه می شود، آن مبلغ لیر معادل 400.000 نبوده و به عنوان مثال معادل 375.000 دلار در روز نودم می باشد. حتی در این صورت نیز کماکان اداره اسناد ارزش 400.000 دلار را برای ملک در نظر گرفته و اخذ شهروندی میسر می باشد.

بر خلاف قانون اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه، در صورتی که به جهت اخذ شهروندی اقدام به خرید ملک نمایید باید کل آن بنام یک شخص به عنوان سرمایه گذار ثبت شود.

تا سقف چهارصد هزار دلار آن باید بنام یک نفر باشد تا به لحاظ اخذ شهروندی ترکیه بتوان با اتکا به آن اقدام کرد؛ منتها یکصدهزار دلار باقی مانده را می توان بنام اشخاص دیگری ثبت نمود.

کشور ترکیه چند همسری را به رسمیت نشناخته و پیرو آن اخذ شهروندی یا اقامت فقط برای همسر اول که در شناسنامه ثبت گردیده امکان پذیر می باشد.

طبق قوانین در صورتی که یک خارجی روی یک ملک شهروندی گرفته باشد و آن ملک را یک ترک خریداری کند و خریدار خارجی جدید ، مجدد آن ملک را از آن تبعه‌ ترک خریداری نماید از آن جایی که یک بار اصطلاحا روی آن ملک شهروندی اعطا گردیده امکان دریافت مجدد شهروندی میسر نمی باشد؛ منتها در صورتی که فرد خارجی روی آن ملک در گذشته شهروندی اخذ نکرده باشد و یک شخص ترک آن را خریداری نموده و مجدد به یک خارجی بفروشد، خریدار خارجی جدید به جهت اخذ شهروندی روی آن ملک محدودیتی ندارد منتها خریدار خارجی جدید و خارجی قبلی نباید ملیت مشترکی داشته باشند. به عنوان مثال یک ایرانی ملکی را در گذشته خریداری کرده و به یک ترک واگذار نموده است؛ سپس مجدد یک ایرانی جدید آن ملک را خریداری می نماید، در این صورت امکان اخذ شهروندی را نخواهد داشت.

در صورتی که شخصی به هرطریقی نظیر خرید ملک تابعیت ترکیه را اخذ نموده باشد، هیچ تفاوتی با افراد متولد از والدین ترک نداشته و کلیه‌ی حقوق نظیر حق رای و غیره برای ایشان نیز محفوظ میباشد.

در صورت اخذ شهروندی ترکیه و اشتغال به کار پس از مدت کوتاهی میتوانید براحتی از دولت وامهای جذاب و کم بهره‌ی بانکی جهت خرید املاک بعدی (تا هشتاد درصد ارزش آن) و یا رفع سایر احتیاجات، دریافت کنید.

تحت برنامه‌ی گلدن ویزا میتوان از چندین کشور اروپایی اقامت موقت گرفت و پس از پنج سال در صورتیکه کلیه‌ی شرایط مورد نظر رعایت شده باشد اقدام به اخذ شهروندی نمود؛ منتها در نظر داشته باشید که برنامه‌ی اقامت یک مجوز موقت بوده و تابع تغییر قوانین جاری و سیاسی کشورها میباشد، به همین خاطر امکان تغییر آن در طول زمان وجود دارد؛ منتها در صورت خرید ملک در ترکیه و اخذ تابعیت (بر خلاف اقامت) حتی با تغییر قوانین نیز تابعیت برای شخص محفوظ بوده و تحت هیچ شرایطی قابلیت ابطال نخواهد داشت.

در صورتیکه ملک شما ارزش حداقل هفتادوپنج هزار دلار داشته و همچنین به مدت پنج سال پس از خرید ، اقدام به اخذ اقامت نموده و در ترکیه نیز حضور داشته باشید امکان اخذ اقامت دائم برای شما فراهم میباشد.

 تحت هیچ شرایطی با خرید خودرو، امکان اخذ اقامت یا شهروندی ترکیه میسر نمیباشد.

بله؛ بابت اخذ شهروندی از طریق خرید ملک در صورتیکه ارزش کارشناسی ملک حداقل چهار صد هزار دلار باشد، امکان اخذ شهروندی وجود داد ولو اینکه تاریخ تحویل ملک ماه ها و یا سال های آینده باشد.

بله، در صورتی که فرد دارای معلولیت باشد و مدارک پزشکی قابل ارائه داشته باشد در صورت تایید کمسیون پزشکی می‌تواند برای آن ها نیز شهروندی را اخذ نماید.

اغلب پروژه‌های طرف قرارداد با آریا گروپ دارای سند تفکیکی آماده می باشند. اما در صورتی که هدف شما از پیش خرید ملک علاوه بر کسب ارزش افزوده، اخذ شهروندی ترکیه نیز می باشد، می توانید با عقد قرارداد در دفاتر اسناد رسمی ترکیه نیز برای اخذ شهروندی اقدام فرمایید. چرا که طبق قانون مصوب اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک، با انتقال سند و یا قرارداد دفترخانه‌ای امکان پذیر است.

بله هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما با خرید ملکی به ارزش بالای ۴۰۰ هزار دلار می توانید شهروندی بگیرید.

در خصوص شهروندی، سند به نام یکی از زوجین زده می شود و فقط همسر و فرزندان زیر هجده سال می‌توانند تابعیت بگیرند. در مورد کفالت پدر و مادر، قانون در این زمینه بصورت شفاف مطلبی را ارائه ننموده‌ است؛ منتها در صورت نیاز پدر و مادر به استفاده از خدمات درمانی، می توان تحت شرایط خاصی بابت اقامت آنها اقدام نمود.

اقامت ترکیه با خرید ملک

خیر امکان خرید شراکتی ملک برای دریافت اقامت وجود ندارد. هر شخص برای اخذ اقامت باید ملکی به ارزش حداقل 75 هزار دلار در شهرهای بزرگ و 50 هزار دلار در شهرهای کوچک خریداری کند. به عبارتی با خرید هر ملک تنها به شخص سرمایه‌گذار، همسر و فرزندان زیر 18 سال اقامت تعلق میگیرد.

بر خلاف قانون شهروندی ترکیه که با خرید مجموعه‌ای از املاک به ارزش چهارصد هزار دلار با هر نوع کاربری اعم از مسکونی، تجاری و غیره براحتی امکان پذیر می باشد، اما در بحث اقامت علاوه بر اینکه کاربری ملک حتما باید مسکونی باشد مضافا باید فقط یک باب ملک به ارزش هفتادوپنج هزار دلار را خریداری نمود و امکان اخذ اقامت با خرید چند ملک که مجموعا به ارزش هفتادوپنج هزار دلار برسد وجود ندارد.

برای به نام زدن انشعاباتی نظیر آب، برق و گاز داشتن اقامت ترکیه الزامیست اما در بعضی مناطق صرفا با داشتن گذرنامه نیز میتوان این دست انتقالات را انجام داد. پیشنهاد میشود جهت پاسخ به این گونه سوالات با مشاوران گروه املاک آریا در ارتباط باشید.

خیر بر خلاف قانون شهروندی طبق قانون جدید بروی هر ملک به لحاظ اخذ اقامت فقط یک خانواده می تواند اقدام نماید.

در صورت خرید ملک به قصد اقامت ( نه شهروندی) بایستی اسم کلیه‌ افراد خانواده اعم از همسر و فرزندان در سند درج گردد و همچنین پیشنهاد می گردد کلیه افراد یک خانواده سهمی مساوی از یک ملک داشته باشند.

خیر این اطلاعات نادرست می باشد.
در صورتی که مبلغ حداقل هفتادوپنج هزار دلار در سند درج گردیده باشد و همچنین در زمان خرید ملک مذکور، آن ملک در مناطق ممنوعه به جهت اخذ اقامت قرار نگرفته باشد؛ با رعایت سایر اصول، قطعا اقامت به شخص سرمایه گذار و خانواده‌ ایشان تعلق خواهد گرفت.

در صورتی که ملک قبل از تاریخ 26/04/2022 معادل ششم اردیبهشت 1401 خریداری شده باشد به جهت اخذ اقامت برای اولین بار و یا تمدید آن، اگر قیمت درج شده در سند کمتر از هفتادوپنج هزار دلار باشد منعی نداشته منتها ارزش کارشناسی ملک باید بیش از هفتادوپنج هزار دلار باشد.
همچنین برای املاکی که پس از این تاریخ خریداری می گردند علاوه بر اینکه ارزش کارشناسی ملک باید بیش از هفتادوپنج هزار دلار باشد مضافا رقم درج گردیده در سند نیز باید بیش از هفتادوپنج هزار دلار باشد تا امکان اخذ اقامت با اکتفا به آن ملک وجود داشته باشد.

بله ! در صورتیکه ملکی را به صورت جایگزین معرفی ننمایید، اقامتتان ابطال خواهد گردید.

خیر! طبق آخرین تغییر و بروزرسانی قوانین بابت اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک، مادامی که ملک قابلیت سکونت را نداشته باشد امکان اخذ اقامت نیز وجود نخواهد داشت.

دولت ترکیه در سالهای اخیر اقدام به تغییر چند قانون در مورد اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک نموده است اما همیشه اجرایی نمودن این دست قوانین برای اشخاصی بوده که از آن تاریخ به بعد اقدام به خرید ملک به جهت اخذ اقامت نموده‌اند و اصطلاحا تغییر قوانین عطف به ماسبق نمیگردد بخصوص برای اشخاصی که یک نوبت اقدام به اخذ اقامت ترکیه نموده‌اند، قوانین تمدید آن کاملا منعطف میباشد.

طبیعتا بابت اینکه یک قانون چه زمانی تصویب و تغییر پیدا میکند بر کسی پوشیده نیست، منتها تغییر قوانین معمولا با اطلاع رسانی قبلی انجام گردیده و تا این لحظه نیز تغییر قوانین عطف به ماسبق نگردیده است.
البته شایان ذکر است که خرید ملک در این مناطق برای خارجیان منعی نداشته و برای افرادی که بدنبال اقامت نبوده یا اقامت خود را از ملک دیگری اخد کرده‌اند یا بدنبال خرید ملک و اخذ شهروندی هستند مناسب است. صرفا خرید ملک در این مناطق به جهت اخذ اقامت با هفتادوپنج هزار دلار محدودیت دارد.

بر خلاف قانون شهروندی، به جهت اخذ اقامت ترکیه پیش شرطی بابت اینکه فروشنده حتما باید ترک باشد وجود ندارد.

خیر، با ثبت نام فرزندان در مدارس ترکیه امکان اخذ اقامت وجود ندارد.

در استانبول خیر اما در شهرهای کوچک که دولت اطلاع رسانی نموده، بله امکانپذیر میباشد.

تقریبا می توان گفت هیچ محدودیتی برای خرید ملک در شهرهای ترکیه وجود ندارد.

مناطق غیر مجاز برای اخذ اقامت

بعد از خرید ملک در صورتی که کارت اقامت خود را دریافت کرده باشید با ممنوعه اعلام شدن آن منطقه، اقامت شما کماکان قابل تمدید بوده و جای نگرانی نیست. در غیر این صورت و در شرایطی که پس از خرید ملک اقدامی برای دریافت کارت اقامت نکرده باشید و آن منطقه جزء مناطق ممنوعه جهت اقامت اعلام شود، متاسفانه دیگر امکان دریافت اقامت روی ملک خریداری شده وجود ندارد.

در صورتی که با خرید ملک در استانبول یا ترکیه هدفی به لحاظ اخذ اقامت نداشته باشید هیچ گونه محدودیتی برای خرید ملک و ثبت سند نخواهید داشت.

طبق قانون، امکان خرید نهایتا بیست درصد هر منطقه‌ی شهرداری توسط خارجیان وجود دارد و مناطقی که طبیعتا به این سطح برسند امکان اخذ اقامت در آن ها از خارجیان سلب خواهد شد. (در منطقه‌ی فاتیح علی‌رغم اینکه به حدنصاب بیست درصد نرسیده بود بدلیل تاریخی بودن آن در سال 2021 به جهت اخذ اقامت بروی خارجیان بسته شد).

در صورت خرید ملک در مناطقی که تحت عنوان مناطق ممنوعه از سوی دولت معرفی شده، صرفا امکان اخذ اقامت میسر نبوده اما برای خرید به ارزش بالای چهارصدهزار دلار و اخذ شهروندی هیچ گونه محدودیتی در مناطق ممنوعه وجود ندارد.

بیش از هزار محله در سراسر ترکیه به لحاظ اخذ اقامت و ثبت آدرس برای خارجیان مناسب نمیباشد که لیست مناطق غیرمجاز بصورت مستمر بروز میگردد.
برای اطلاع از آخرین وضعیت مناطق غیرمجاز برای اخذ اقامت میتوانید با مشاوران آریا گروپ تماس حاصل فرمایید.

طبق قوانین ترکیه اگر منطقه‌ای بالای بیست درصد ثبت آدرس توسط خارجیان را داشته باشد، امکان اسکان و اخذ اقامت در آن مناطق برای خارجیان جدید وجود ندارد.

خدمات آریا گروپ

ما در تمامی مراحل خرید ملک در کنار شما عزیزان هستیم که شامل ترانسفر وی آی پی فرودگاهی، بازدیدهای روزانه‌ی واحدها، افتتاح حساب بانکی، همراهی با شما در زمان انعقاد قرارداد، همراهی در روز انتقال سند، تحویل واحد و خرید وسایل و مبلمان منزل، ثبت انشعابات آب، برق و گاز.

طبق قوانین کشور ترکیه حق العمل آژانس املاک در ازای خدمات، چهار درصد ارزش ملک می باشد.
اما در صورت خرید ملک از دفاتر فروش پروژه‌ها از آنجایی که کمیسیون از طرف فروشنده پرداخت می گردد، هیچ گونه مبلغی از خریداران مطالبه نمی گردد.

طبیعتا حق هر مشتری می باشد که آژانس املاک خود را به لحاظ خرید ملک انتخاب نموده و یا در هر مرحله‌ای از خرید ملک منصرف شود. مطمئنا مجموعه‌ ما در صورت عدم خرید ملک توسط شما، بابت کلیه‌ سرویس های انجام شده نظیر ترانسفر وی آی پی فرودگاهی، افتتاح حساب بانکی در ترکیه، بازدید از مناطق و املاک هیچ گونه هزینه‌ای را مطالبه نخواهد کرد.

بله البته، کافیست ملک مورد نظر خود را انتخاب نموده و کلیه‌ی مراحل پس از آن تا اخذ سند از اداره‌ی اسناد را با یک وکالت به تیم مجرب ما بسپارید.
شایان ذکر است که مجموعه‌ی ما ظرف چند سال گذشته حتی برای اشخاصی که بدلایل مختلف امکان حضور در استانبول را نداشتند به صورت آنلاین اقدام به خرید ملک نموده است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

فروش مجدد ملک خریداری شده

با توجه به آخرین تغییرات در قانون خرید ملک توسط خارجیان در ترکیه، وجه مورد معامله ملک حتما باید بصورت ارز خارجی در بانکهای این کشور به لیر ترکیه تبدیل و به حساب فروشنده واریز شود. به همین دلیل حتی در صورت توافق خریدار و فروشنده بابت معاوضه (تهاتر) امکان انجام آن میسر نمیباشد.

بعد از انتقال سند به هرشخص با هر ملیتی و قیمتی (قاعدتاً منظور قیمت روز و منطقی ) ملک را می‌توان فروخت و محدودیتی وجود ندارد؛ مگر اینکه شما بخواهید روی سند آن شهروندی بگیرید، در این صورت تا سه سال امکان فروش برای شما وجود ندارد.

به شرایطی که با سازنده در زمان خرید حین انعقاد قرارداد تعیین گردیده بستگی دارد.

سوالات متفرقه

کشور ترکیه باقیمانده‌ی امپراطوری عثمانی میباشد و در زمان جنگ جهانی اول با تجزیه این امپراطوری چندین کشور مختلف نظیر یونان، عراق، عربستان و غیره مجدد استقلال خود را بازیافتند ( که این مورد باعث جابجایی و مهاجرت های زیادی به ترکیه و بالعکس گردید). مهاجرت عمده‌ی ترک ها به اروپا در دهه‌های گذشته باعث شده ساکنین این کشور با پروسه‌ی مهاجرت، مزایا و معایب آن آشنا شوند. از طرفی هم سیاست ترکیه در قبال گردشگران و صنعت توریسم در چند دهه‌ی گذشته نیز به جهت آشنایی هر چه بیشتر ترک ها با مهاجران و تطبیق زندگی خود با آنها بوده‌است.
همچنین رابطه‌ی ترک ها با ایرانیان بدلیل نزدیکی و غرابت فرهنگی این ارتباط را دو صد چندان نموده است که با توجه به این مسائل به جرات میتوان گفت ایرانیان بیشترین سازش را به لحاظ مهاجرت در ترکیه داشته‌اند.

تنها یک مدرسه‌ ایرانی بنام فجر در استانبول وجود دارد که در منطقه‌ فاتیح نزدیک به کنسولگری ایران در استانبول فعالیت دارد.

اصطلاحات رایج در معاملات ملکی

کد مالیاتی، شماره‌ای یکتا و انحصاری میباشد که به همه‌ی اشخاص حقیقی یا حقوقی در ترکیه تعلق میگیرد. لازم بذکر است جهت خرید و فروش هر گونه اموال منقول و غیرمنقول، افتتاح حساب بانکی، انجام امور در دفاتر اسناد رسمی و تقریبا هر کار اداری به شماره‌ی مالیاتی نیاز میباشد. با داشتن گذرنامه میتوان آن را براحتی ظرف چند دقیقه از طریق اینترنت و بصورت رایگان دریافت نمود.

آخرین مرحله از خرید ملک در ترکیه میباشد و مالک جدید پس از اینکه سند خود را دریافت نمود بایستی به شهرداری منطقه خود مراجعه نموده و با داشتن اصل یا کپی سند و کارت شناسایی معتبر نظیر گذرنامه خود را به عنوان مالک جدید به شهرداری معرفی نماید.

زمانی که شخصی سرمایه گذاری چهارصد هزار دلاری را به جهت خرید ملک انجام میدهد، علاوه بر سند ملکی مدارک مورد نیاز بدلیل اخذ شهروندی را بایستی به دولت تحویل دهد. کارشناسان دولت آن مدارک را بررسی نموده و در صورت رعایت تمام اصول برگه‌ی موافقت سرمایه‌گذاری یا همان اویگونلوک بلگسی (UYGUNLUK BELGESİ) را صادر مینمایند.
این برگه در واقع موافقت اولیه‌ی دولت با اخذ شهروندی ترکیه توسط سرمایه‌گذار را نشان میدهد و میتوان گفت در صورت صدور این برگه، اخذ شهروندی در مراحل بعدی تقریبا بلامانع خواهد بود.

زمانی که ملک مورد نظر را قولنامه نموده و تصمیم به واریز مبلغ معامله به خریدار مینمایید بایستی به بانک مراجعه نموده و وجه معامله را به یکی از سه ارز دلار، یورو یا پوند انگلستان به متصدی بانک تحویل نمایید. مسئول بانک ارز شما را به نرخ روز بانک مرکزی به لیر ترکیه چنج نموده و برگه‌ی دویز آلیم بلگسی ( DÖVİZ ALIM BELGESİ) را به شما تحویل میدهد.
این برگه در واقع گواهی پرداخت ارزی شما به بانک میباشد که به جهت ثبت سند از مدارک مورد درخواست اداره اسناد میباشد.

ایپوتک همان رهن در فارسی می باشد. سندی که ایپوتک داشته باشد یعنی توسط شخصی ثالث، سند آن ملک تحت رهن ایشان قرار دارد. بعبارت ساده تر، سند دارای بدهی به شخص حقیقی یا حقوقی دیگری است و شما در صورت خرید آن ملک، مادامی که بدهی شخص بستانکار را پرداخت ننمایید، عملا مالک و تصمیم گیرنده برای آن ملک نخواهید بود.
اکیدا توصیه می گردد از خرید املاکی که دارای ایپوتک هستند، مادامی که فک رهن انجام نگردیده، خرید قطعی را انجام ندهید.

فردی که دارای بدهی میباشد و توانایی پرداخت آن را ندارد، در صورتیکه شخص بستانکار از وی شکایت نماید دولت به اندازه‌ی میزان بدهی وی، ملک را بدهکار مینماید. در این حالت اصطلاحا گفته میشود که ملک دارای حاجیز است.
توجه داشته باشید که طبق قوانین ملکی در ترکیه، امکان خرید و فروش ملک دارای حاجیز امکانپذیر میباشد و به همین دلیل بایستی نهایت دقت خود را در زمان معامله‌ ملک به عمل آورید تا شامل حاجیز نبوده و اصطلاحا تمیز باشد. اما جای نگرانی نیست! چرا که با رعایت تمام نکات امکان معامله‌ی ملک سالم و بدون مشکل صددرصد امکانپذیر میباشد.

ارتباط با ما