نتایج جستجو

سفر به ترکیه با خودروی شخصی

Posted by IOj43Uqua on دسامبر 18, 2021
0

سفر به ترکیه با خودروی شخصی موضوع امروز مقاله آریا گروپ میباشد.سفر به خارج از کشور با خودروی شخصی برای گردشگران با روحیه ماجراجویی، تجربه ای هیجان انگیز و فراموش نشدنی را به ارمغان می آورد. سفر به ترکیه با خودروی شخصی نیز از این قائده مستثنی نبوده و از آنجایی که کشور ترکیه دارای اماکن تاریخی و فرهنگی و جاذبه های گردشگری و تفریحی فراوانی می باشد به عنوان یکی از توریستی ترین کشورهای دنیا شناخته شده و همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. از طرفی نزدیکی کشور ترکیه به ایران از نظر جغرافیایی هم لذت سفر به ترکیه با خودروی شخصی را برای علاقه مندان سفر با خودروی شخصی دو چندان کرده است و سفرتان را خاطره انگیز خواهد کرد.

نکات مهم سفر به ترکیه با خودروی شخصی

 

قبل از هر اقدامی جهت سفر زمینی به ترکیه، پیشنهاد می کنیم به چکاپ و معاینه فنی خودروی خود پرداخته و برنامه مشخصی برای سفر خود در نظر داشته باشید . توجه به مسافت و شناخت دقیق مسیرهای رانندگی و همچنین برآورد هزینه های سفر با توجه به گران بودن هزینه های سوخت در ترکیه می تواند در داشتن سفری دلچسب موثر باشد. آشنایی نسبی با فرهنگ مردم ترکیه و قوانین راهنمایی و رانندگی این کشور و همین طور شناخت اقامتگاه های بین شهری و هتل های مختلف به نسبت بودجه در نظر گرفته شده،  نکات مهمی است که پیش از شروع سفر بررسی آن توصیه می شود.

از هر مبدایی که قصد سفر به ترکیه با خودروی شخصی را داشته باشید در ابتدا باید خود را به یکی از سه مرز مشترک بین ایران و ترکیه برسانید و پس از کنترل پاسپورت و مدارک و بررسی خودروی شما، مجوز گذر از مرز را دریافت خواهید کرد.

وجود سه مرز زمینی مشترک بین ایران و ترکیه که عبارتند از مرزهای رازی، بازرگان و سرو، امکان سفر زمینی به ترکیه با خودروی شخصی را فراهم کرده است. مرز بازرگان برای خروج از ایران و ورود به ترکیه از نظر مسافت کوتاه تر بوده و از این مرز تا استانبول حدود 1550 کیلومتر فاصله است؛ مرز بازرگان از امکانات رفاهی بیشتری برخوردار بوده و به دلیل ارائه خدمات 24 ساعته به مسافران اکثر اوقات به ویژه ایام پیک تعطیلات پر تردد خواهد بود، بنابراین به شما تردد در مرز رازی را پیشنهاد می کنیم. مرز رازی در 70 کیلومتری شهر خوی واقع شده و نزدیک ترین مسیر برای رسیدن به شهر وان ترکیه می باشد اما مرز سرو نزدیک به مرز ایران و عراق بوده و در 60 کیلومتری شهر ارومیه قرار گرفته و شهرهای ساحلی آنتالیا به این مرز نزدیک تر هستند. چنانچه قصد سفر به ترکیه در فصل زمستان را دارید مرز سرو به دلیل قرارگیری در مناطق کوهستانی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

مدارک لازم جهت سفر به ترکیه با خودروی شخصی

 

سفر به ترکیه با خودروی شخصی به شرط دارا بودن مدارک زیر امکان پذیر خواهد بود:

  • برگه ی کاپوتاژ خودرو
  • سند مالکیت بین المللی خودرو
  • پلاک بین المللی خودرو
  • گواهینامه رانندگی بین المللی
  • بیمه شخص ثالث

گواهینامه رانندگی بین المللی

 

دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی به منزله ی مجوزی جهت رانندگی در خارج از کشور می باشد. برای سفر به ترکیه هم می بایست دارای این گواهینامه باشید. گواهینامه رانندگی بین المللی به 8 زبان زنده دنیا و توسط دفاتر کانون اتومبیلرانی و جهانگردی با اعتبار مشخص صادر می شود که این نوع گواهینامه ها پس از پایان یافتن دوره اعتبار، قابل تمدید نیستند و متقاضی می بایست نسبت به درخواست صدور مجدد آن اقدام نماید. برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی، ارائه اصل یا کپی پاسپورت، یک قطعه عکس 4*3 ، تکمیل فرم درخواست و پرداخت هزینه صدور مورد نیاز می باشد.

منظور از کاپوتاژ خودرو چیست؟

 

برای سفر زمینی به خارج از کشور از جمله ترکیه انجام برخی اقدامات و اخذ مجوزها لازم و ضروری است. یکی از مهم ترین این اقدامات درخواست صدور مجوزهایی جهت خروج خودروی شما از مرز می باشد که به یکی از این مجوزها در اصطلاح  کاپوتاژ می گویند. کاپوتاژ خودروی شما از سمت گمرک در شرایطی بسیار آسان و در عرض یک روز قابل انجام خواهد بود و دارای مدت اعتبار یک ساله می باشد. برای کاپوتاژ خودروی خود به عنوان مالک، می توانید با در دست داشتن کارت ملی، پاسپورت، کارت مشخصات وسیله نقلیه، گواهینامه و برگ سبز و سند قطعی خودرو به گمرک محل سکونت خود و یا کارگزاری های آن مراجعه نموده و پس از طی مراحل اداری کوتاه و کارشناسی های لازم، برگه کاپوتاژ خودروی خود را دریافت نمایید. نکته حائز اهمیت برای دارندگان برگه کاپوتاژ این است که این برگه به خودی خود باطل نشده و دارنده آن بایستی قبل از مهلت یک ساله، آن را باطل نماید در غیر این صورت مشمول جریمه خواهد شد.

نحوه دریافت سند مالکیت بین المللی خودرو

 

یکی دیگر از کارهای مهمی که قبل از سفر زمینی به ترکیه با خودروی شخصی می بایست انجام دهید دریافت دفترچه مالکیت بین المللی خودرو می باشد. این دفترچه قابل اخذ از دفاتر کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در ایران می باشد و برای دریافت آن در مدت زمان کوتاه، ارائه مدارکی از قبیل کپی یا اصل سند مالکیت خودرو، گواهینامه رانندگی بین المللی، کپی یا اصل پاسپورت و برگه کاپوتاژ مورد نیاز می باشد.

صدور و اخذ پلاک بین المللی خودرو

 

کلیه رانندگانی که قصد تردد با خودروی خود به خارج از مرز و کشور دیگری داشته باشند، می بایست نسبت به شناسایی پلاک خودروی خود در سطح بین المللی اقدام نمایند. صدور این پلاک ها تنها یک بار و برای مالک هر خودرو منحصر به فرد می باشد و صرفا در خارج از کشور و برای سفر به کشور مورد تقاضا معتبر خواهد بود. شما می توانید با ثبت درخواست خود از طریق تکمیل فرم مربوطه و ارائه مدارکی مانند برگه کاپوتاژ، گواهینامه رانندگی بین المللی، کپی یا اصل پاسپورت و کپی یا اصل سند مالکیت خودرو، پلاک بین المللی خودروی خود را دریافت نمایید.

بیمه شخص ثالث ترجمه شده

 

در کشور ترکیه نیز همانند ایران بیمه شخص ثالث از اهمیت بالایی برخوردار بوده و چنانچه قصد سفر به ترکیه با خودروی خود را دارید لازم است بیمه  شخص ثالث خود را ترجمه کرده و به همراه داشته باشید در غیر این صورت توسط پلیس ترکیه جریمه خواهید شد.

 

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما نمایش داده نمی شود.

مقایسه آگهی ها