نتایج جستجو

روش های اخذ پاسپورت و شهروندی کشور ترکیه

Posted by IOj43Uqua on جولای 22, 2022
0

پاسپورت ترکیه اخذ شهروندی ترکیه :کشور ترکیه با وجود موقعیت های مناسب در زمینه های تحصیلی، شغلی، سطح رفاه و همچنین ثبات اقتصادی و روابط تجاری خوبی که با دنیا دارد، از دیرباز یکی از مقاصد سرمایه گذاران خارجی بوده است؛ به طوری که در چند سال اخیر بسیاری از افراد با خرید ملک در ترکیه نسبت به دریافت اقامت و تابعیت این کشور اقدام نموده اند.

در حالی که در چند ماه اخیر قوانین مهاجرتی و خرید ملک در ترکیه دستخوش تغییراتی شده، اما هنوز هم آمارهای رسمی نشان دهنده سطح بالای سرمایه گذاری ملکی خارجیان به ویژه ایرانیان می باشد.

در مقالات منتشر شده قبلی در سایت آریا گروپ توضیحاتی را در ارتباط با روش های دریافت شهروندی ترکیه ارائه داده ایم.

در این مقاله جامع، تمام راه هایی را که به اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه منتهی می شوند مورد بررسی قرار خواهیم داد، همچنین شما می توانید با مطالعه این مطلب از جدیدترین قوانین اقامت از طریق خرید ملک مطلع شوید.

پس با آریا گروپ همراه باشید.

شرایط دریافت پاسپورت ترکیه

چرا پاسپورت ترکیه ؟

 

از آنجایی که ترکیه به دلیل قرارگرفتن در موقعیت جغرافیایی به عنوان دروازه و سکوی پرتاپی به سمت پیشرفت و توسعه شناخته شده است، اعطای پاسپورت آن مزایای ویژه ای را در اختیار فرد قرار می دهد. این کشور همه ساله در رده برترین کشورها در امر گردشگری بوده است و همچنین فرودگاه جدید استانبول برای چند سال متوالی به عنوان پرتردد ترین و برترین فرودگاه های جهان اعلام شد.

علاوه بر این، دریافت پاسپورت ترکیه در شرایطی که این کشور عضو چند پیمان قدرتمند جهانی از جمله گروه بیست (که متشکل از بیست قدرت اقتصادی برتر در جهان است)، پیمان ناتو و سازمان تجارت جهانی می باشد، به لحاظ ایجاد اعتبار جهت بهره مندی از فرصت های طلایی سرمایه گذاری و تجارت در ترکیه، می تواند پشتوانه محکم و امنی برای پیشتازی در این عرصه ها باشد. از طرفی در حال حاضر شما این امکان را دارید که با استفاده از پاسپورت ترکیه بدون ویزا به بسیاری از کشورها سفر کنید. همچنین با دریافت تابعیت ترکیه، چالش های دریافت ویزای شینگن، ویزای آمریکا و غیره برای شما به مراتب بسیار بسیار راحت تر خواهد شد.

روش های دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه

 

مهاجرت به ترکیه و زندگی در این کشور اوراسیایی برای هر شخصی می تواند شامل تعاریف و اهداف متفاوتی باشد. شخصی که تمایل به دریافت شهروندی ترکیه دارد، از روش های مختلفی از جمله سرمایه گذاری از طریق خرید ملک، ازدواج با تبعه ترک، ثبت شرکت و…می تواند بهره مند شود که در ادامه مطلب به تفسیر و توضیح هر مورد می پردازیم. اشخاصی که با سرمایه گذاری قصد دریافت شهروندی را دارند توجه کنند که این امر به شرط عدم برداشت یا فروش سرمایه تا 3 سال و به روش های زیر امکان پذیر است:

 • خرید ملک به ارزش حداقل 400 هزار دلار آمریکا
 • سرمایه گذاری در کسب و کاری فعال یا در بازار بورس ترکیه با سرمایه ای حداقل 500 هزار دلار آمریکا
 • سپرده گذاری در بانک های ترکیه به مبلغ 500 هزار دلار
 • اشتغال زایی برای حداقل 50 شهروند ترک

مطابق با قانون اساسی ترکیه به هر فردی که امتیاز تابعیت این کشور اعطا شود به هیچ وجه این امتیاز باطل نشده و یا مسترد نمی شود؛ مگر در شرایطی که برای دولت ثابت شود که شخص برای امنیت ملی ترکیه خطرناک است، در این صورت حق شهروندی وی ابطال می گردد.

اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک

 

بهترین و سریع‌ترین و البته پرسودترین روش اخذ شهروندی ترکیه، خرید ملک به ارزش حداقل 400 هزار دلار می‌باشد.

متقاضیانی که با هدف دریافت شهروندی قصد خرید ملک در ترکیه را دارند، بایستی به این نکته مهم توجه کنند که در حال حاضر با توجه به تغییر قانون مربوطه ، از 13 ژوئن 2022 برابر با 23 خردادماه 1401 حداقل مبلغ شهروندی از طریق خرید ملک از 250 هزار دلار به 400 هزار دلار تغییر یافته است و چنانچه قصد گرفتن شهروندی از طریق خرید چندین ملک به صورت هم زمان را دارید خوب است بدانید که ارزش ملک و یا مجموع ملک هایی که توسط شما خریداری شده است، حتما باید سقف حداقل 400 هزار دلار را تکمیل نموده باشد.

توجه داشته باشید قبل از هر اقدامی با کمک و مشاوره گروه املاک حرفه ای و باتجربه در ترکیه، ملک ایده آل و متناسب با بودجه خود را انتخاب کنید.

اطمینان داشته باشید در تمام مراحل خرید و تهیه مدارک درج شده در ذیل، گروه مشاورین املاک آریا به عنوان راهنما، قدم به قدم از ابتدا تا انتهای امر برای تحقق هدف شما که اخذ شهروندی ترکیه است، در کنار شما خواهد بود.

به طور کلی دریافت پاسپورت ترکیه در زمان کوتاهی و با طی روال زیر محقق می شود :

 • انتخاب ملک یا مجموع املاکی به ارزش کارشناسی حداقل 400 هزار دلار آمریکا
 • ارائه عکس پاسپورتی جدید
 • دریافت شماره مالیاتی VERGİ NUMARASI)) از اداره مالیات ترکیه
 • ترجمه مدارک هویتی مانند پاسپورت و شناسنامه
 • افتتاح حساب بانکی به نام خود شخص با استفاده از اصل پاسپورت و شماره مالیاتی
 • در صورت اعطای وکالت، اصل وکالتنامه تنظیم شده
 • انتخاب یک مترجم رسمی زبان ترکی
 • انجام گزارش ارزشیابی ملک توسط کارشناس رسمی که دولت ترکیه اصالت آن را تایید کرده باشد Ekspertiz Raporu))
 • تهیه و ارائه گواهی خرید ارز (Döviz Alım Belgesi)
 • درخواست اخذ اقامت ترکیه
 • درخواست اخذ شهروندی ترکیه

نکات مهم دریافت شهروندی ترکیه با خرید ملک

 

 • ملک یا مجموع املاک خریداری شده حتما باید از یک شخص حقیقی یا حقوقی ترک خریداری گردد.
 • پس از خرید ملک لزومی به زندگی در ترکیه نخواهید داشت و به عبارتی شرط اقامت وجود ندارد.
 • با ارائه تعهد کتبی در اداره اسناد منطقه مربوطه، اجازه فروش ملک را تا سه سال از خود سلب خواهید کرد.
 • با پایان مدت سه سال شما قادر به فروش ملک یا املاک خود هستید. (فروش به اتباع ترک و خارجی بلامانع می باشد)
 • بهره مندی از حقوق شهروندی ترکیه به صورت نامحدود برای شخص سرمایه دار، همسر و فرزندان زیر 18 سال و فرزندانی که در آینده متولد خواهند شد.
 • مدت زمان اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک بین 2 الی 4 ماه از زمان انتقال سند می باشد.

همچنین از ژانویه 2022، سرمایه گذاران خارجی می بایست قبل از اقدام جهت خرید ملک، وجوه نقدی خود را با این هدف که معامله به لیر انجام شود، به یکی از بانک های ترکیه منتقل کنند تا ارزهای دریافتی به نرخ روز بانک مرکزی جهت خرید ملک به لیر مبادله شوند.

به عبارت دیگر از تاریخ اعلام شده خریداران ملک در ترکیه می بایست گواهی خرید ارز (Döviz Alım Belgesi) ارائه دهند.

(در صورت داشتن سوال در این مورد با کارشناس های آریاگروپ در ارتباط باشید).

اخذ شهروندی از طریق تولد در ترکیه

 

مطابق با نظام حقوقی جامع ترکیه در خصوص مسئله اخذ شهروندی، بیان این نکته حائز اهمیت است که اعطای شهروندی بر اساس قانون خون می باشد نه خاک این کشور.

به بیان دیگر در یک خانواده با تابعیت های غیرترک چنانچه فرزندی در ترکیه متولد شود، به عنوان شهروند ترک شناخته نخواهد شد و تنها در صورتی که یکی از والدین شهروند ترک باشد و یا از اتباع خارجی که طبق قانون موفق به اخذ شهروندی ترکیه شده باشند، با پیروی از قانون خون به فرزند متولد شده امتیاز تابعیت تعلق خواهد گرفت.

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج با شهروند ترک

 

شهروندی از طریق ازدواج تنها در صورت ازدواج یک تبعه خارجی با شهروند ترک میسر خواهد بود که در این شرایط ازدواج آن ها بایستی در خاک ترکیه و توسط یک مقام رسمی انجام شود.

فرد خارجی با ارائه مدارک لازم از جمله برگه تجرد که از کنسولگری کشور خود در ترکیه اخذ کرده است، صلاحیت ازدواج خود را اثبات می نماید و به شرط واقعی بودن و تداوم دوره، پس از گذشت 3 تا 5 سال به اخذ شهروندی ترکیه منجر می شود.

از آنجایی که دولت ترکیه هیچ محدودیتی برای ازدواج افراد خارجی در این کشور قائل نشده است، توجه داشته باشید که ازدواج دو تبعه خارجی با ملیت یکسان و حتی ملیت متفاوت، موجبات اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه را فراهم نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید : مراحل ازدواج در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه و شهروندی

 

کشور ترکیه در بین 20 کشور برتر صنعتی و پیشرفته جهان قرار گرفته است، از همین رو با وجود موقعیت جغرافیایی بی نظیر بین اروپا و خاورمیانه، ثبت شرکت در ترکیه یکی از محبوب ترین و کم هزینه ترین نوع راه اندازی کسب و کار به حساب می آید.

اشخاص زیادی با هدف دور شدن از مشکلات تحریم و امکان فعالیت در بازارهای جهانی نسبت به راه اندازی آن اقدام می کنند.

ثبت شرکت شامل مزایایی از قبیل ارزان بودن نیروی کار، پایین بودن نرخ مالیات بر درآمد، پایین بودن هزینه های ثبت و تاسیس، ارائه تسهیلات ویژه به فعالان اقتصادی و سرمایه داران و… می باشد. شما می توانید با تاسیس شرکت در ترکیه، اقامت کوتاه مدت این کشور را دریافت کنید، همچنین در صورت دریافت مجوز کار و تمدید آن برای 5 سال متوالی قادر خواهید بود نسبت به درخواست شهروندی کشور ترکیه اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید : نحوه ثبت شرکت در ترکیه و هزینه های آن

کار در ترکیه برای اخذ تابعیت

 

مطابق قانون شهروندی ترکیه به شماره ۵۹۰۱، آن دسته از خارجیانی که به عنوان شاغلان رسمی در ترکیه مشغول به کار هستند، در صورت داشتن ۵ سال سابقه بیمه بدون وقفه در ترکیه می توانند نسبت به درخواست تابعیت دائم اقدام کنند.

یعنی باید سعی کنید به مدت ۵ سال موقعیت کاری خود را در ترکیه حفظ نموده و بابت اخذ تابعیت ترکیه درخواست دهید.

بیشتر بخوانید : نحوه گرفتن اقامت کاری در ترکیه (بررسی کامل)

آمار فروش ملک به اتباع خارجی در ترکیه

 

با بررسی آمارهای رسمی ترکیه، تعداد زیادی از اتباع خارجی در سال های گذشته اقدام به سرمایه گذاری از طریق خرید ملک نموده اند.

شایان ذکر است در شرایط فعلی که افزایش هزینه های ساخت و ساز از جمله مصالح ساختمانی باعث بالا رفتن قیمت ملک در ترکیه شده؛ اما، به تعداد سرمایه گذاران خارجی از پروژه های نوساز و دست دوم در شهرهای ترکیه به ویژه استانبول روز به روز افزوده می شود که از دلایل مهم آن می توان به مناسب بودن قیمت ملک های ترکیه در مقایسه با ایران و همچنین به عنوان سودآورترین ابزار سرمایه گذاری به نسبت ذخیره ارز اشاره کرد.

نمودار زیر بر اساس اطلاعات رسمی سازمان آمار ترکیه به دست آمده و تعداد فروش ملک به اتباع خارجی را طی سال های 2020، 2021 و چهار ماهه اول سال 2022 نشان می دهد:

در این نمودار تعداد فروش ملک به خارجی ها در ماه آوریل و در سه سال متوالی مورد قیاس قرار گرفته و همین طور که ملاحظه می شود با افزایش چشم گیری همراه بوده است.

در آوریل 2022 تعداد 6447 ملک به خارجی ها فروخته شده که این میزان، بالاترین حجم تقاضا از سمت سرمایه گذاران خارجی در مقایسه با ماه ها و سال های گذشته بوده است و همچنین با توجه به اتفاقات اخیر در خاورمیانه و منطقه، پیش بینی کارشناسان استقبال هر چه بیشتر شهروندان خارجی از بابت خرید ملک در ترکیه می باشد.

تفاوت اقامت دائم و شهروندی در چیست؟

 

دریافت اقامت ترکیه با هر روشی که باشد در مقایسه با امتیاز شهروندی این کشور حقوق محدودتری از نظر زندگی، کار، تحصیل و مدت اقامت ایجاد می کند.

لازم است بدانید اقامت در ترکیه به دو مدل کوتاه مدت و دائم قابل اخذ است که از روش های مختلفی می توانید مجوز آن را بدست آورید.

اقامت کوتاه مدت معمولا از طریق خرید ملک (مبلغ کمتر از چهارصد هزار دلار)، کار، تحصیل، ازدواج و ثبت شرکت به دست می آیند که پس از مدت مشخصی و طی مراحلی تبدیل به اقامت دائم می شوند.

(البته اقامت توریستی که عموما با اجاره ملک انجام می شود قابلیت تبدیل به اقدامت دائم را ندارد).

بیشتر بخوانید : انواع اقامت ترکیه ( بررسی جامع سال 2022 )

مستحضر هستید که در حال حاضر با توجه به تغییر قانون اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه، تنها با داشتن بودجه حداقل 75 هزار دلار می توانید با خرید خانه در شهرهای بزرگ از جمله استانبول، مجوز اقامت کوتاه مدت و قابل تبدیل به شهروندی را دریافت کنید.

از طرفی مجوز اقامت ترکیه صرفا به منزله اجازه ای است که از سمت دولت این کشور برای سکونت به فرد داده می شود ولی امکان کار یا راه اندازی کسب و کار برای وی فراهم نمی باشد و بایستی نسبت به دریافت مجوزهای لازم متناسب با هر هدفی که دارد، اقدام نماید.

ولی با خرید ملک بالای چهارصد هزار دلار هیچ تفاوتی میان شما و دیگر شهروندان ترک نبوده و علاوه بر شما، خانواده محترمتان نیز از تمام حقوق و امکانات موجود در این کشور از جمله حق رای بهره مند خواهند شد.

مزایای دریافت تابعیت ترکیه

 

برخی از مزایای دریافت شهروندی ترکیه به شرح زیر است:

 • سفر بدون ویزا به بسیاری از کشورها
 • امکان انتخاب نام و نام خانوادگی جدید با هویت ترک به صورت کاملا قانونی
 • بهره مندی از مزایای تحصیل در مدارس و دانشگاه های ترکیه
 • برخورداری از تجارت آسان و بدون تحریم در سراسر دنیا
 • دریافت تابعیت برای همسر و فرزند زیر 18 سال و محفوظ ماندن این حق برای فرزندانی که بعدا متولد خواهند شد.
 • دریافت راحت انواع ویزای اتحادیه اروپا
 • استفاده از سیستم درمانی و بهداشتی پیشرفته
 • امکان استخدام در مشاغل دولتی
 • اخذ آسان ویزای E1 و E2  ایالت متحده آمریکا
 • امکان افتتاح حساب ارزی در ترکیهو نقل و انتقال آسان پول به سراسر جهان
 • مجاز بودن تابعیت دوگانه و دوملیتی در ترکیه
 • اعمال قوانین ارث در ترکیه مشابه یک شهروند ترک
 • دسترسی راحت به سفارت خانه ها و کنسولگری کشورهای مختلف به خصوص اتحادیه اروپا

انواع پاسپورت در ترکیه

 

پاسپورت ترکیه متناسب با جایگاه سیاسی و نوع کار فرد انواع مختلفی دارد.

در اصل پاسپورت یک شهروند عادی با پاسپورت یک مقام دولتی یا عالی رتبه متفاوت می باشد. مطابق با قانون شماره 5682، ترکیه دارای چهار نوع پاسپورت است که در ادامه  به بررسی آن ها می پردازیم.

 • پاسپورت قرمز یا عمومی ترکیه

این نوع پاسپورت همان پاسپورت عادی می باشد که به شهروندان عادی ترکیه و اتباع خارجی که موفق به اخذ شهروندی ترکیه شده اند داده می شود. پاسپورت قرمز دارای 38 صفحه بوده و در زبان ترکی با عنوان Bordo Pasaport   نیز شناخته می شود. در صورتی که اقدام به اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک نموده اید پاسپورت قرمز یا عمومی با اعتبار ده ساله برای شما صادر خواهد شد.

 • پاسپورت سبز یا ویژه

پاسپورت ویژه یا  Hususi، سبز رنگ بوده و مختص مقامات دولتی و ارشد در رده های یک، دو، سه، نمایندگان مجلس و صادرکنندگان ارشد می باشد. این نوع پاسپورت دارای 30 صفحه بوده و به آن Yeşil  pasaport  یا پاسپورت سبز گفته می شود که مدت اعتبار آن 5 سال می باشد. دارندگان این نوع پاسپورت می توانند بدون ویزا به کشورهای بیشتری به نسبت پاسپورت عمومی سفر کنند.

 • پاسپورت مشکی  Dıplomatık

پاسپورت مشکی ترکیه به اشخاصی با سمت رئیس جمهور سابق، اعضای دیوان عالی، فرمانداران و مقامات ارشد بازنشسته دولتی اعطا می شود. این پاسپورت به رنگ مشکی بوده و دارای 28 صفحه می باشد.

 • پاسپورت خاکستری یا خدمت ترکیه

طبق ماده 14 قانون گذرنامه کشور ترکیه، گذرنامه خاکستری ترکیه برای ماموران دولتی، روزنامه نگاران و افرادی که به ماموریت های خارجی اعزام می شوند صادر می شود. دارندگان این پاسپورت بدون درخواست ویزا می توانند به دیگر کشورها سفر کنند که در اصطلاح به آن Hizmet  Pasaport  یا پاسپورت خدمت گفته می شود.

با پاسپورت ترکیه به چه کشورهایی می توان سفر کرد؟

 

پاسپورت کشور ترکیه از پاسپورت‌های معتبر جهان به حساب می آید و به اعتبار آن می‌توان بدون هیچ محدودیتی سفرهای زیادی را تجربه کرد. شما می توانید جدیدترین گزارش رتبه ‌بندی پاسپورت کشورهای مختلف را در سایت  https://www.passportindex.org مشاهده کنید. همچنین طبق آخرین گزارش این سایت، ارزش پاسپورت ترکیه در 39 امین رتبه از پاسپورت‌های ارزشمند جهان قرار دارد که با در اختیار داشتن آن می‌توان بدون نیاز به ویزا به 116 کشور دنیا به شرح زیر سفر کرد :

بدون ویزا                    مدت به روزویزای فرودگاهی/الکترونیکیمدت به روز
آلبانی90  روزآنگولا
آنتیگوا و باربودا180 روزارمنستان120 روز
آرژانتین90 روزاتیوپی
آذربایجان90 روزاندونزی30 روز
آفریقای جنوبی30 روزاوگاندا
اکوادور90 روزبنگلادش30 روز
السالوادور90 روزبورکینافاسو90 روز
اسواتینی30 روزبوروندی30 روز
ایران90 روزپاکستان30 روز
اردن90 روزپالائو30 روز
اروگوئه90 روزتانزانیا
ازبکستان30 روزتیمور شرقی30 روز
اوکراین90 روزتوگو7 روز
باهاماس240 روزتووالو30 روز
باربادوس180 روزجیبوتی
بلاروس30 روزرواندا30 روز
بیلز90 روززامبیا90 روز
بولیوی90 روززیمبابوه90 روز
بوسنی و هرزگوین90 روزساحل عاج90 روز
بوتسوانا90 روزسریلانکا30 روز
برزیل90 روزساموا60 روز
برونئی30 روزسیشل90 روز
پاناما180 روزسیرا لئون30 روز
پاراگوئه90 روزسومالی30 روز
پرو180 روزسودان جنوبی
تاجیکستان30 روزسودان30 روز
تایلند30 روزسورینام90 روز
تونس90 روزعمان14 روز
ترینیداد و توباگو90 روزکامبوج30 روز
جامائیکا90 روزکاپه ورده
دومینیکن90 روزکومور45 روز
دومینیک21 روزکنگو90 روز
ژاپن90 روزکوبا30 روز
سنت لوسیا42 روزکنیا90 روز
سنگاپور30 روزکویت90 روز
سنت کیتس و نویس90 روزکره جنوبی90 روز
سائوتومه و پرنسیپ15 روزگابن90 روز
شیلی90 روزگینه90 روز
صربستان90 روزگینه بیسائو90 روز
فیلیپین30 روزلائوس30 روز
فیجی120 روزلبنان30 روز
فلسطین90 روزلسوتو14 روز
قزاقستان30 روزلیبی90 روز
قزقیزستان30 روزماداگاسکار90 روز
قطر90 روزمالاوی90 روز
کوسوو90 روزمکزیک180 روز
کلمبیا90 روزمالدیو30 روز
کاستاریکا90 روزموریتانی
گامبیا90 روزموزامبیکو30 روز
گرجستان360 روزنامیبیا90 روز
گواتمالا90 روزنپال90 روز
مالزی90 روزنیجریه
موریس90 روز 
مولداوی90 روز 
مغولستان30 روز 
مونته نگرو90 روز 
موروکو90 روز 
مقدونیه شمالی90 روز 
نیکاراگوئه90 روز 
وینسنت وگرانادینها30 روز 
ونزوئلا90 روز 
هائیتی90 روز 
هندوراس90 روز 
هنگ کنگ90 روز 

قانون وراثت در ترکیه برای شهروندان ترک

 

مطابق با اصلاحات قانون مدنی ترکیه به شماره 4721، مورث از لحظه فوت، تَرَکه خود (هر آن چه از خود به جا گذاشته) شامل اموال، طلب ها و بدهی هایش را به ورثه قانونی خود یا ورثه تعیین شده در وصیت نامه انتقال می دهد.

قوانین ارث در ترکیه برای خارجی ها تفاوتی با قوانینی که برای یک شهروند ترک تعریف شده است ندارد.

در نتیجه می توانید اطمینان داشته باشید که با توجه به موروثی بودن ارث در ترکیه، تمام اموال شما وارث خواهند داشت، علاوه بر این بر خلاف شایعاتی که وجود دارد اموال تان تحت تملک دولت این کشور قرار نگرفته و تقسیم ارث مطابق قانون بین وراث انجام می شود.

برای تنظیم وصیت نامه قانونی با به همراه داشتن مترجم رسمی، دو نفر شاهد و همچنین برگه سلامت روانی، می توانید به دفتر اسناد رسمی یا نوتر مراجعه کنید.

به علاوه همراه داشتن مدارک زیر ضروری است:

اصل سند یا اسناد ملکی به همراه کپی آن ها
اصل و کپی پاسپورت صاحب ملک به همراه ترجمه آن
تصویر پاسپورت تمام وارثین
عکس پرسنلی شخص مالک و وارثین

طبق قوانین ترکیه، سهم فرزندان دختر و پسر از ارثیه یکسان بوده و هیچ تفاوتی بین آن ها از نظر جنسیت وجود ندارد. وراث قانونی به ترتیب زیر تعیین می شوند :

 • چنانچه فرد متاهل و دارای فرزند باشد، همسر قانونی وی یک چهارم و فرزندان دختر و پسر سه چهارم به طور مساوی سهم دارند.
 • اگر فرزندی نداشته باشد، یک دوم اموال سهم همسر و یک دوم مابقی بین والدین یعنی پدر و مادر تقسیم خواهد شد.
 • ‌چنانچه فرزندی نداشته باشد و والدین هم در قید حیات نباشند، همسر شخص با سه چهارم و پدر بزرگ و مادر بزرگ او با یک چهارم سهم، به عنوان وراث شناخته می شوند.
 • در صورتی که فرد هیچ وابسته خونی نداشته باشد، همسر او به تنهایی وارث همه اموال است.
 • اگر مجرد باشد، کلیه اموالش به ترتیب بین مادر و پدر یا مادربزرگ و پدربزرگ یا خواهرها و برادرها و یا خواهرزاده ها و برادرزاده ها و… به نسبت های مشخص قابل تقسیم است.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما نمایش داده نمی شود.

مقایسه آگهی ها