نتایج جستجو

رشد قیمت ملک در ترکیه

Posted by IOj43Uqua on ژانویه 3, 2023
0

رشد قیمت ملک در ترکیه: ترکیه طی سالهای اخیر در فهرست کشورهایی با بیشترین افزایش قیمت ملک در سراسر جهان قرار دارد. نوسانات قیمت ملک در ترکیه در چند سال اخیر دستخوش تغییراتی شده که عوامل زیادی به بالا رفتن این نرخ دامن زده است؛ البته دولت ترکیه طی اطلاعیه‌هایی مدعی شده که برنامه هایی برای مهار رشد قیمت ملک در ترکیه در نظر گرفته که احتمال می رود اجرایی شدن آن ها در روند افزایش نرخ قیمت ملک در ترکیه تاثیرگذار باشد.

دلایل افزایش قیمت ملک در ترکیه

 

از دلایل مهم افزایش قیمت ملک در ترکیه که تاثیر زیادی بر نرخ هر مترمربع در این کشور داشته، بالا رفتن هزینه های ساخت و ساز از جمله مصالح است که این دلیل تا حدود زیادی به کاهش ارزش لیر در برابر نرخ ارز دلار در طول چند ماه گذشته مرتبط بوده است، همچنین در پی افزایش نرخ تورم سراسری با شروع بحران همه گیری ویروس کرونا در دنیا، ترکیه هم به این دگرگونی اقتصادی دچار گشته است.

بیشتر بخوانید: خرید ملک در استانبول

دولت ترکیه چند سالی است با وضع سیاست های خرید ملک توسط اتباع خارجی و اعطای امتیازاتی در جهت تشویق سرمایه گذاران خارجی برای جذب هر چه بیشتر سرمایه به کشور اقدام نموده و در این مسیر کاملا موفق عمل کرده است.

چرا که بنا بر آخرین اطلاعات رسمی از موسسه آماری ترکیه از سال 2018 تا اکتبر سال 2022 حجم کل معاملات ملکی ترکیه تعداد بیش از 6 میلیون و 870 هزار مورد بوده که از این میزان سهم فروش ملک به اتباع خارجی در ترکیه تعداد بیش از 240 هزار و 500 مورد بوده است به عبارت دیگر حدود سه و نیم درصد کل معاملات ملکی در ترکیه توسط اتباع خارجی انجام گردیده.

و با توجه به ادامه دار بودن جنگ میان روسیه و اوکراین انتظار می رود که این سهم در طی سال آینده با افزایش همراه باشد به طوری که فقط در آبان ماه 1401 شهروندان روسیه اقدام به خرید بیش از دو هزار ملک در ترکیه نموده‌اند که با در نظر گرفتن میانگین حدود سیصد هزار دلار برای هر واحد، این عدد صرفا در آبان ماه و فقط از طریق شهروندان روس حدود ششصد میلیون دلار ارز آوری برای ترکیه داشته است.

بیشتر بخوانید: خرید ویلا در ترکیه

از طرفی با توجه به سرمایه گذاری چشم گیری که خارجیان در حوزه املاک داشته اند و مقارن شدن آن با افزایش رشد قیمت ملک در ترکیه و کسب ارزش افزوده بالا توسط این سرمایه گذاران، برای بسیاری خصوصا شهروندان ترکیه این سوال مطرح شده که رشد قیمت ملک در ترکیه به دلیل ورود سرمایه افراد خارجی به این کشور بوده است؟

با انعکاس این گونه شایعات در دنیای مجازی، وزیر محیط زیست و شهرسازی ترکیه با حضور در کانال سی اِن اِن و صحبت درباره موضوع فروش ملک به خارجی ها در ترکیه با اشاره به آمار و ارقام رسمی اعلام کردند که فروش ملک به خارجی ها مسئله رشد قیمت ملک در ترکیه را تحت تاثیر قرار نداده است که بخشی از این ویدئو را در ذیل می توانید تماشا کنید.

قیمت آپارتمان در استانبول 2022

از ابتدای سال 2022 قیمت آپارتمان در استانبول همگام با قیمت جهانی آن رشد بی سابقه ای داشته است. در نوامبر 2022 طبق آخرین آمارها، میانگین قیمت هر مترمربع ملک در استانبول بیش از 22 هزار لیر برآورد گردیده که بر اساس شاخص رسمی املاک و گزارشات منطقه ای سال 2022، برای خرید یک واحد 100 متری در استانبول بایستی به طور میانگین دو میلیون و دویست لیر بودجه در نظر گرفت.

قانون جدید خرید ملک در ترکیه

دولت ترکیه در سال 2022 تغییراتی در قوانین فروش ملک به خارجی ها وضع نموده که از جمله آنها تغییر حداقل مبلغ خرید ملک به جهت اخذ شهروندی یا اقامت ترکیه می باشد.

در حال حاضر هر فرد خارجی با خرید ملک به ارزش حداقل 400 هزار دلار، می تواند به راحتی شهروند ترکیه شود و از طرفی اخذ اقامت موقت قابل تمدید ترکیه پس از اعمال تغییرات، با خرید ملک به ارزش 75 هزار دلار در شهرهای بزرگی مثل استانبول تغییر پیدا کرد.

رشد قیمت ملک در ترکیه

آیا خرید ملک در ترکیه خوب است؟

با در نظر گرفتن مزایای بی شماری که سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه دارد از جمله دریافت اقامت آسان، اخذ شهروندی و پاسپورت بدون نیاز به هرگونه شرط حضور، کسب ارزش افزوده‌ی بالا در فروش مجدد یا به اجاره گذاردن ملک خریداری شده ؛ بدون شک می توان گفت که با توجه به رشد قیمت ملک در ترکیه، سرمایه گذاری در این کشور با دسترسی به طلایی ترین فرصت ها خصوصا برای ایرانیان، بازتاب مثبتی در بین سرمایه داران خارجی داشته و به عنوان یکی از کم ریسک ترین نوع سرمایه گذاری ملکی در سراسر جهان شناخته شده است.

در صورتی که هدف یک فرد خارجی از خرید ملک در ترکیه، زندگی و سکونت باشد، دلایلی می توان مطرح نمود که برای سرمایه گذاری در این بخش توجیه پذیر باشد از جمله اقلیم و آب و هوای مطبوع بسیاری از شهرهای ترکیه نظیر استانبول، امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر در سطح بین المللی، قرارگیری در موقعیت مکانی استراتژیک در دو قاره آسیا و اروپا جهت سفر بدون ویزا و تجارتی آسان.

با رونق ساخت و سازها و رکوردزنی رشد قیمت ملک در ترکیه، کماکان حجم معاملات خرید و فروش ملک در ترکیه و همچنین استقبال افراد خارجی جهت سرمایه گذاری در این کشور بالا می باشد. بر اساس آمارهای رسمی و منعکس شده در نمودار ذیل که بیشترین تعداد فروش ملک در ترکیه را در بین 20 کشور طبق ملیتشان نشان داده، در ماه اکتبر 2022 تعداد 5 هزار و 377 خانه به خارجی ها فروخته شد که شهروندان ایرانی بعد از روسیه با خرید 498 خانه، بیشترین خریداران ملک در ترکیه بوده اند. طی ماه اکتبر 2022 آمار تعداد 1658 فروش ملک به خارجی ها در استانبول ثبت شده است.

مجموعه آریا گروپ از ابتدای فعالیت خود تا به امروز با ثبت موفق فروش بیش از صدها ملک در استانبول به هم وطنان عزیز، افتخار این را داشته که در سود رسانی به مشتریان خود که در حال حاضر یقینا بازده فوق العاده بالایی از سرمایه گذاریشان با خرید ملک در ترکیه داشته اند سهیم باشد و امید این را دارد تا همواره با جلب نظر مشتریان گرانقدر از طریق عمل به تمام تعهدات و اثبات حسن نیت خود به ایشان، در امر خدمت رسانی در جهت خرید ملک در ترکیه در کنار و همراه شما باشد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما نمایش داده نمی شود.

مقایسه آگهی ها