نتایج جستجو

تفاوت قبرس شمالی و جنوبی؛ مقایسه ویژگی ها و معایب

Posted by IOj43Uqua on می 22, 2023
0

جمهوری قبرس دو کشورکاملا مستقل است که بخش شمالی آن از سال 1974 اعلام استقلال نموده و همچنین تحت حمایت اقتصادی ترکیه قرار دارد. این کشور عضو اتحادیه اروپا است اما قوانین اروپایی تنها در بخش جنوبی آن اعمال می‌گردد.
امروزه هر دو قسمت قبرس اگر چه یکی از مهم‌ترین مقاصد مهاجرت محسوب می‌شود اما هنوز خیلی از افراد اطلاعات چندانی از این کشور ندارد. اگر می‌خواهید با تفاوت قبرس شمالی و جنوبی بیشتر آشنا شوید تا پایان با ما همراه باشید.

تاریخ کشور قبرس


جزیره قبرس در شرق دریای مدیترانه است که پایتخت آن شهر لفکوشا می‌باشد. این کشور به دو قسمت قبرس شمالی ( بخش ترک نشین) و قسمت یونانی نشین تقسیم‌بندی شده که دو زبان ترکی و یونانی زبان رسمی آن‌ها هستند. 77 درصد قبرس یونانی تبار و 18 درصد ترک تبار می‌باشند، همین اختلاف نژاد در این کشور موجب حوادث و اتفاقات زیادی در طول تاریخ این کشور شده است.

قیمت ویلا و آپارتمان در قبرس شمالی

این کشور به دلیل موقعیت استراتژیک خود بارها در طول تاریخ مورد حمله امپراطوری‌های مختلف قرار گرفت. اما سرانجام پس از جنگ جهانی دوم توانست استقلال خود را از بریتانیا پس گرفته و حکومت مستقل قبرس بر پایه مشارکت جوامع یونانی و ترک را تشکیل دهد.
قبرس در طی سال‌های 1963 و 1974 به علت عدم سازش بین جوامع ترک و یونانی بر سر اداره کشور شاهد ناآرامی‌هایی بود که سرانجام با مداخله نظامی ترکیه در سال 1974 به دو کشور مستقل قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم شد. پس از آن نیز منطقه ترک نشین قبرس شمالی با اعلام استقلال جمهوری ترک قبرس شمالی را تشکیل دادند.

مقایسه قبرس شمالی و جنوبی از نظر فرهنگی

قبرس شمالی تحت سلطه کشور ترکیه و قبرس جنوبی تحت سلطه کشور یونان است. از نظر فرهنگی مردم قبرس جنوبی عمدتا مسیحی هستند اما قبرس شمالی متشکل از مسلمانان ترک سنی و مهاجرانی از ترکیه می‌باشد. ازاین‌ رو می‌توان گفت از نظر فرهنگی قبرس شمالی به ایران نزدیک‌تر است و می‌تواند انتخاب بهتری برای مهاجرت و سرمایه‌گذاری باشد.

مقایسه هزینه زندگی در قبرس شمالی و جنوبی

هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی خیلی کمتر از قبرس جنوبی است و می‌تواند یک مقصد ارزان قیمت برای سفر و مهاجرت باشد. اما با این وجود قبرس جنوبی دارای اقتصاد با ثبات‌تری است و دارای مقرراتی مطابق با اتحادیه اروپا می‌باشد. به‌طورکلی می‌توان گفت هزینه‌های زندگی در قبرس جنوبی با سایر کشورهای اروپایی برابری می‌کند.

مقایسه قیمت ملک در قبرس شمالی و جنوبی

در طی چند سال اخیر خرید ملک در قبرس شمالی طرفداران بسیاری پیدا کرده است. شرایط زندگی، آب و هوای عالی، امکانات خوب قبرس شمالی و قیمت مناسب املاک آن را به گزینه‌ای عالی برای مهاجرت مخصوصا برای ایرانیان تبدیل کرده است. قیمت ملک در قبرس شمالی مقرون‌به‌صرفه‌تر از قبرس جنوبی است (قیمت ملک در قبرس شمالی تقریبا یک سوم قبرس جنوبی می باشد) و افراد با خرید ملک در این کشور ضمن اینکه قادر به دریافت اقامت دائم قبرس شمالی هستند، می‌توانند یک سرمایه گذاری پر سود نیز داشته باشند.

مقایسه قبرس شمالی و جنوبی از نظر هزینه

مقایسه قبرس شمالی و جنوبی از نظر شرایط کاری

افراد بسیاری برای ادامه تحصیل و کار به کشور قبرس مهاجرت می‌کنند، ازاین‌ رو وضعیت کار در قبرس حائز اهمیت است. بر اساس آمار به دست آمده شرایط کاری در قبرس شمالی بهتر از قبرس جنوبی بوده و نرخ بیکاری در آن بسیار پایین تر است. همچنین متوسط درآمد ماهیانه در آن به نسبت هزینه نیز بالاتر از قبرس جنوبی می‌باشد.

سخن پایانی

در این مطلب به مقایسه قبرس شمالی و جنوبی پرداختیم. اما سوالی که اکنون مطرح می‌شود این است که قبرس شمالی بهتر است یا جنوبی؟ قبرس شمالی با‌ توجه‌ به جمعیت کمتر از محیطی آرام‌تر برخوردار است و دارای امنیت اجتماعی بالایی می‌باشد. همچنین هزینه‌های زندگی و قیمت ملک در آن پایین‌تر بوده ازاین‌ رو ایرانیانی که به قصد ادامه تحصیل و کار به قبرس مهاجرت می‌کنند مستقل از شرایط باثبات تر سیاسی در بخش جنوبی، قبرس شمالی می‌تواند گزینه بهتری برای آن‌ها باشد. دریافت ویزای قبرس شمالی برای ایرانیان بسیار ساده است. قیمت املاک در این کشور روبه افزایش بوده و سرمایه گذاری در آن می‌تواند بسیار سود بخش باشد. به همین دلیل، مهاجرت به قبرس شمالی می تواند یکی از گزینه های مناسب پیش رو به شمار آید. اگر شما نیز به فکر خرید ملک در قبرس هستید گروه مشاوران املاک آریا با کارشناسان مجرب خود همواره در کنار شماست تا بتوانید سرمایه گذاری کم ریسک و پر سودی را تجربه کنید.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما نمایش داده نمی شود.

مقایسه آگهی ها