تاکسی

استفاده از تاکسی نسبت به سایر وسایل نقلیه ی این شهر مقرون به صرفه نیست. در واقع گران‌ترین وسیله حمل و نقل در استانبول تاکسی است. حتی شما اگر 3 نفر باشید باز هم به صرفه نیست که در ساعات شلوغی استانبول سوار تاکسی شوید. تاکسی های ترکیه از تاکسی متر استفاده می کنند و تاکسی متر هزینه‌ای بابت ترافیک به کرایه مسافر اضافه می‌کند.

2019 10 20 12.48.38

ورودی تاکسی در ترکیه 5 لیر است و پس از هر کیلومتر 2.5 لیر به کرایه شخص اضافه می شود.اگر عجله دارید و یا ساعت استفاده از دیگر وسایل نقلیه گذشته است و ناچارید از تاکسی استفاده کنید نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

هرگز راننده را منتظر نگذارید. هزینه یک ساعت انتظار راننده برای شما 23 لیر یعنی چیزی نزدیک به 60 هزار تومان است.

تاکسی های ترکیه موظفند از تاکسی‌متر استفاده کنند. ولی ممکن است راننده با نگاه به قیافه‌تان حس کند زیادی پول دار هستید و می تواند پولی بیشتر از آنچه که باید از شما درخواست کند. برای همین به بهانه خراب بودن تاکسیمتر از شما پول بیشتری طلب کند. هرگز گول این حقه را نخورید. اگر یک تاکسی، تاکسی‌متر نداشت به سادگی به سراغ تاکسی بعد بروید.

ممکن است شما گیر یک راننده تاکسی عشق سرعت بیفتید. اگر چنین چیزی رخ داد تنها کافی است بگویید یواش. این کلمه چه در زبان ما چه ترکی یک معنی می دهد و راننده سرعتش را کم خواهد کرد.

هرگز در مکان های گردشگری مشهور سوار تاکسی نشوید. اغلب آن ها علاوه بر دغلباز بودن پول بیشتری از شما می گیرند.

هزینه جریمه کمربند ایمنی با مسافر است. بنابراین قبل از سوار شدن حتما چک کنید که ماشین کمربند داشته باشد تا گناه کمربند نداشتن ماشین از جیب شما پرداخت نشود.

تاکسی های آنلاین

اغلب ما پس از همه گیر شدن استفاده از اسنپ و تپسی و دیگر نرم افزارهای مشابه، با این سیستم تاکسی رسانی آشنا هستیم. برای استفاده از خدمات تاکسی‌های آنلاین ترکیه هم مانند ایران، کافی است نرم افزار آن‌ها را نصب کنید. البته این تفاوت وجود دارد که قیمت این تاکسی ها از تاکسی های سطح شهر ارزان تر نیستند. بی تاکسی، اوبر و کریم گزینه‌های مناسبی برای شما هستند. بسته به نوع شرکت خدمات متفاوتی به مسافر ارائه می شود.

دلموش یا مینی بوس

دلموش چیزی شبیه همان ون در ایران است. ظرفیتی نزدیک 10 نفر دارد. کمی از اتوبوس و مترو گرانتر است ولی قطعا برایتان از تاکسی کمتر هزینه دارد. دلموش‌ها را می توانید در بیشتر خیابان‌ها پیدا کنید. مخصوصا اطراف مراکز خرید و یا جاهایی که خبری از دیگر وسایل نقلیه نیست، سر و کله دلموش ها پیدا می شود.

2019 10 20 12.48.48

این وسیله نقلیه را بیشتر در بخش آسیایی استانبول می توان پیدا کرد. دلموش در خط خاصی حرکت می‌کند. این تاکسی‌ها ایستگاه خاصی ندارند و هر زمان که مسافری درخواست پیاده شدن دارد، می‌ایستد. همچنین درست مثل ایران تا همه صندلی‌های دلموش پر نشود، حرکت نمی‌کند؛ حتی اگر ساعت ها طول بکشد. یادتان باشد که برای سوار شدن به دلموش‌ها پول نقد به همراه داشته باشید. اینجا جایی است که استانبول کارت به کارتان نمی‌آید.