حمام‌های سنتی استانبول: تجربه‌ی سفر به استانبول کامل نمی‌شود مگر این که سری به یکی از حمام‌های ترکی شهر بزنید. در حمام‌های سنتی، ابتدا به اتاقی مشابه سونا می‌روید تا پوست شما مرطوب و آماده شود. بعد به بخش دیگر حمام هدایت می‌شوید تا تمام بدن شما شسته شود.

حمام شوکورچوما – Cukurcuma

در میان بهترین حمام های سنتی استانبول این حمام در رتبه‌ی اول قرار دارد. در بسیاری از منابع تاریخی، زمان ساخت حمام شوکورچوما را در دهه‌ی ۱۸۳۰ تخمین زده‌اند. زمانی که نقش‌دل سلطان، همسر فرانسوی پادشاه عثمانی عبدالحمید یکم، تاسیسات آبی منطقه‌ی شوکورچوما را راه‌اندازی کرد.  این حمام در سال ۲۰۰۷ تعطیل، به مدت ۱۰ سال بازسازی و در سپتامبر ۲۰۱۸ دوباره افتتاح شد.

ساعت کار: ۸:۳۰ تا ۲۲ (آقایان و بانوان)

قیمت‌ها: ۲۷۰، ۳۹۰ و ۵۷۰ لیر

ماساژ: دارد – ۱۳۰ تا ۳۰۰ لیر

نکات دیگر: کودکان زیر ۱۲ سال در این حمام پذیرفته نمی‌شوند.

سایت:

آدرس: Firuzaga Mahallesi , Cukurcuma Caddesi No:43 | Beyoglu, Istanbul 34425, Turkey

 

 Cukurcuma
حمام شوکورچوما

بهترین حمام‌های سنتی استانبول:حمام جاله اوغلو – Cağaloğlu

حمام جاله اوغلو که در رتبه دوم در میان بهترین حمام های سنتی استانبول در سایت tripadvisor قرار دارد، از اهمیت معماری و تاریخی زیادی برخوردار است. این حمام در سال ۱۷۴۱ بعد سوختن قصری که در آن مکان قرار داشت، ساخته شد. حمام جاله اوغلو آخرین سری از حمام‌های عظیم ساخته شده در استانبول است؛ چرا که در سال ۱۷۶۸ سلطان مصطفی سوم به علت نیاز زیاد این حمام‌ها به چوب و آب، ساخت آن‌ها را ممنوع کرد.

این حمام بزرگ‌ترین حمام سنتی دوبل در استانبول است. بسیاری از هنرمندان و افراد مشهور دنیا در این حمام حضور یافته‌اند، افرادی مانند آتاتورک، هریسون فورد، کامرون دیاز، عمر شریف، جان تراولتا و …

ساعت کار: روزهای هفته ۹ تا ۲۲ – آخر هفته ۹ تا ۲۳

قیمت‌ها: ۲۰۰، ۳۳۰، ۴۳۰، ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ لیر

ماساژ: به صورت جدا ندارد – روی برخی از سرویس‌ها انجام می‌شود.

نکات دیگر: دارای سرویس حمام عروس

آدرس:

Prof. Kazim Ismail Gurkan Cad. No: 24 | Eminonu, Cagaloglu, Fatih, Istanbul 34110, Turkey

 

بهترین حمام‌های سنتی استانبول:حمام جاله اوغلو – Cağaloğlu
حمام جاله اوغلو – Cağaloğlu

حمام خرم سلطان –  Hurrem Sultan Hamami

یکی از بهترین حمام های سنتی استانبول که شاید تاریخچه‌اش برایتان جالب باشد. حمام خرم سلطان به دست معمار معروف امپراطوری عثمانی، معمار سینان و به دستور خرم سلطان، همسر سلطان سلیمان بزرگ، ساخته شده است. قدمت این بنا به قرن ۱۶ میلادی باز می‌گردد. پیش از ساخته شدن حمام خرم سلطان، در محل کنونی حمام بناهای تاریخی مهمی قرار داشته است. از جمله سلسله حمام‌های عمومی معروف رومی به نام زئوکسیپوس (Zeuxippus) و معبد زئوس که از سده‌ی اول میلادی به جای مانده بودند.

در سال ۱۹۱۰ از این حمام به عنوان زندان استفاده شد؛ چون زندان‌های سلطان احمد در آن زمان پر شده بودند! حمام در سال ۱۹۵۸ بازسازی شد و تا سال ۲۰۰۷ بازار فرش بود. با وجود این که بنای این حمام قدیمی بوده، از لحاظ معماری بسیار خلاقانه طراحی شده است. بخش زنانه و مردانه حمام کاملاً قرینه‌ی یکدیگرند.

ساعت کار: ۸ تا ۲۲

قیمت‌‌ها: ۳۶۰، ۵۳۰، ۶۶۰ تا ۱۰۰۰ لیر

ماساژ: دارد – از ۲۶۰ لیر

نکات دیگر: دارای آروماتراپی (رایحه‌درمانی)، سرویس حمام عروس و سرویس حمام داماد

آدرس:

Cankurtaran Mahallesi Ayasofya Meydani No:2 | Fatih, Istanbul 34122, Turkey

حمام خرم سلطان -  Hurrem Sultan Hamami
حمام خرم سلطان
  Hurrem Sultan Hamami

حمام کلیچ علی پاشا

حمام کلیچ علی پاشا، یکی دیگر از شاهکارهای معمار سینان و یکی از بهترین حمام های سنتی استانبول به شمار می‌رود. در روایات هست که علی پاشا به معمار سینان دستور داده بود، حمامی بسازد که از موج‌های دریا و گذر زمان در امان باشد. کلیچ علی پاشا یکی از بزرگ‌ترین فرماندهان نیروی دریای عثمانی بود. این حمام در بین سال‌های ۱۵۷۸ تا ۱۵۸۳ ساخته شد و برای استحمام سربازان نیرو دریای عثمانی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

گنبد منحصر به فرد این حمام ۱۷ متر ارتفاع داشته و قطر آن به ۱۴ متر می‌رسد. این گنبد یکی از بزرگ‌ترین گنبدهایی است که توسط معمار سینان ساخته شده است. بنای حمام به عنوان یکی از ساختمان‌های سمبلیک محله‌ی طوفانه (بخش بندری استانبول) به شمار می‌آید.

این حمام نیز مانند دیگر حمام‌های تاریخی استانبول با حفظ طراحی سنتی، کاملاً بازسازی شده است.

ساعت کار: بانوان: ۸ تا ۱۶ – آقایان: ۱۶:۳۰ تا ۲۳:۳۰

قیمت: ۲۷۰ لیر

ماساژ: دارد – ۱۹۰ تا ۳۰۰ لیر

نکات دیگر: حمام برای کودکان زیر ۵ سال مجانی، کودکان ۵ تا ۱۲ سال ۱۶۰ لیر و برای کودکان بالای ۱۲ سال مشابه بزرگسالان است.

آدرس:

Kemankes Mah. Hamam Sok. No: 1 | Beyoglu, Tophane, Karakoy, Kilic Ali Pasa Camisinin Yani, Istanbul, Turkey

بهترین حمام‌های سنتی استانبول را ببینید و بشناسید
حمام کلیچ علی پاشا