نتایج جستجو

بررسی جامع انواع اقامت ترکیه در سال 2022

Posted by IOj43Uqua on ژانویه 22, 2022
0

انواع اقامت ترکیه محبوبیت بسیاری در بین اتباع خارجی در سراسر دنیا دارد و جزء گزینه های پرتقاضا برای اقامت و زندگی می باشد، از این رو افراد بسیاری با مقاصد و دلایل مختلف نسبت به دریافت اقامت ترکیه اقدام می کنند. از طرفی سهولت در دریافت اقامت این کشور موجب استقبال متقاضیان زیادی از تمام دنیا به خصوص هم وطنان ایرانی شده است.

کارت کیملیک در ترکیه

 

با دریافت اقامت ترکیه، کارتی تحت عنوان کارت کیملیک که به معنای کارت هویت فرد می باشد از سمت اداره مهاجرت و شهروندی ترکیه برای اتباع خارجی صادر می شود که معمولا دارای اعتبار یک ساله می باشد.

پس از اتمام دوره اقامت، در صورتی که فرد هم چنان واجد شرایط قانونی کشور ترکیه باشد می تواند درخواستی مبنی بر تمدید اقامت خود ارائه نماید. با داشتن کارت کیملیک امکان برخورداری از مزایای شهروندی برای فرد وجود ندارد و کارایی آن صرفا برای اقامت فرد در ترکیه می باشد. همچنین دارا بودن کارت اقامت ترکیه به معنی اجازه کار قانونی در ترکیه نمی باشد و اگر فرد قصد فعالیت در بازار کار را داشته باشد می بایست مجوز کار در ترکیه را دریافت نماید. برای صدور مجوز کار در ترکیه علاوه بر کارت اقامت این کشور حتما باید برگه استخدام رسمی کارفرمای ترک و مهارت زبان ترکی را داشته باشید.

 

انواع اقامت ترکیه

 

نکته قابل توجه این است که نوع اقامت فرد می بایست با اهداف مهاجرتی وی تطابق داشته باشد. به طور کلی انواع اقامت ترکیه برای اتباع خارجی به چهار طریق امکان پذیر می باشد که در ادامه به انواع آن اشاره می کنیم :

 • اقامت توریستی
 • اقامت ترکیه از طریق خرید ملک
 • اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت
 • اقامت تحصیلی
 • اقامت با روش ازدواج
 • اقامت از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت ترکیه از طریق کار

اخذ اقامت توریستی ترکیه

اقامت توریستی ترکیه و راه های دریافت آن

 

اقامت توریستی ترکیه یکی از رایج ترین روش های دریافت اقامت ترکیه می باشد و همه ساله افراد زیادی به خصوص ایرانیان با اهداف متفاوتی اقامت این کشور را به دست می آورند.

به طور کلی مدت زمان ویزای توریستی و حضور در کشور ترکیه حداکثر 90 روز می باشد و با توجه به توافقات انجام شده بین ایران و ترکیه، ایرانیان می توانند بدون دریافت ویزا تا حداکثر 90 روز در این کشور اقامت داشته باشند.

 

چنانچه قصد حضور در خاک ترکیه بیش از 90 روز را داشته باشید طبق قوانین این کشور با برخورداری از شرایط زیر می توانید اقامت یک ساله و به دنبال آن کارت کیملیک ترکیه را دریافت کنید. شروط قانونی مورد نیاز برای دریافت اقامت توریستی ترکیه به شرح زیر می باشد:

 • اخذ اقامت به منظور اجاره ملک
 • به منظور خرید املاک و مستغلات
 • شرکت در دوره های یادگیری زبان ترکی استانبولی طبق مصوبه دولت ترکیه
 • به منطور انجام تحقیقات علمی و تحصیلی
 • شرکت در دوره های آموزشی
 • دریافت اقامت برای امر ازدواج
 • استخدام در یک شغل و شروع یک فعالیت تجاری مطابق با قوانین دولت ترکیه

 

همان طور که به آن اشاره شد، مدت اعتبار اقامت توریستی یکسال می باشد و چنانچه فرد قصد تمدید آن را داشته باشد حتما باید 2 ماه مانده به اتمام این مدت درخواست خود را اعلام نماید. پس از پایان اعتبار اقامت یک ساله فرد در خاک ترکیه، در صورتی که شرایط فرد بدون هیچ تغییری مستمر باشد و از لحاظ قانونی هم مشکلی وجود نداشته باشد، امکان تمدید اقامت برای شخص فراهم بوده و می تواند نسبت به تمدید کارت اقامت خود اقدام نماید.

اقامت از طریق خرید ملک

 

دولت ترکیه امکان خرید خانه توسط اتباع خارجی با هر مبلغ و در هر شهری از ترکیه را فراهم نموده است. شما می توانید با خرید ملک در ترکیه اقامت این کشور را به دست آوردید. شهروندان خارجی با خرید ملک در ترکیه اقامت این کشور را برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سال دریافت خواهند کرد. برای آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله مراحل خرید خانه در ترکیه را که در سایت آریا گروپ قرار دارد مطالعه کنید.

لازم است بدانید که اقامت با شهروندی تفاوت دارد و با دریافت اقامت ترکیه شما از مزایای شهروندی و پاسپورت ترکیه بهره مند نخواهید شد. برای دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه و بهره مندی از مزایای آن باید ملکی به ارزش بیش از 250 هزار دلار خریداری کنید. برای بررسی جامع خرید آپارتمان در ترکیه پیشنهاد می کنیم مقاله ویژه خرید آپارتمان در ترکیه را در سایت آریا گروپ مطالعه کنید.

 

اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه

 

آسان ترین راه دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه در این کشور می باشد و چنانچه قصد اجاره خانه در استانبول را داشته باشید لازم است بدانید امکان دریافت این نوع اقامت در تمامی مناطق استانبول فراهم نمی باشد. در تاریخ 15 ژانویه 2021 طی بیانه اعلام شده توسط اداره مهاجرت استانبول دریافت اقامت توسط اتباع خارجی در دو منطقه اسنیورت و فاتیح امکان پذیر نمی باشد.

به خاطر داشته باشید با دریافت کارت اقامت ترکیه و تمدید آن برای سال های متوالی به لحاظ قانونی نمی توانید شهروندی و پاسپورت این کشور را دریافت کنید.

 

مدارک لازم برای دریافت اقامت یک ساله ترکیه از طریق اجاره خانه:

 

 • دریافت کد مالیاتی (ورگی نوماراسی)
 • بیمه سلامت ترکیه
 • 4 قطعه عکس 6 در 4 رنگی جدید
 • تکمیل فرم راندوو پرینت شده
 • اجاره نامه نوتر شده
 • رسید پرداخت هزینه های اقامت (حق خاک و کارت اقامت)

اقتصاد ترکیه

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

 

یکی دیگر از راه های دریافت اقامت ترکیه، ثبت شرکت در این کشور می باشد. چناچه قصد ثبت شرکت در ترکیه را دارید بهتر است حداقل 3 ماه قبل از اتمام مهلت اقامت خود نسبت به ثبت شرکت تجاری اقدام نموده و سپس با دریافت مجوز کار، اقامت توریستی خود را به اقامت کاری تبدیل کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از شرایط ثبت شرکت و هزینه های آن در سال 2022 پیشنهاد می کنیم مقاله نحوه ثبت شرکت در ترکیه و هزینه های آن را مطالعه کنید.

 

دریافت اقامت ترکیه از طریق کار

 

دریافت اقامت ترکیه از طریق کار با ارائه پیشنهاد کار توسط کارفرمای ترک و قرارداد کار قانونی تمام وقت در کشور ترکیه امکان پذیر خواهد بود. مزیت این نوع اقامت در این است که با شرط دارا بودن مجوز کار که در زبان ترکی به آن چالیشما ایزینی گفته می شود و همینطور حضور و فعالیت در کشور ترکیه و پرداخت مالیات، می توانید پس از 5 سال کار قانونی در ترکیه، شهروندی و پاسپورت این کشور را دریافت نمایید. از مزایای دیگر این نوع اقامت می توان به برخورداری از بیمه رایگان پزشکی اشاره کرد.

شما با تسلط به زبان ترکی و داشتن مهارت و تخصص می توانید از طریق سایت های کاریابی ترکیه سوابق و و رزومه خود را ارسال نموده و کار مورد نظر خود را پیدا کنید. چنانچه به زبان انگلیسی هم مسلط باشید فرصت های شغلی مناسبی در ترکیه پیدا خواهید کرد.

 

اقامت ترکیه از طریق تحصیل (اقامت دانشجویی)

 

متداول ترین نوع از انوع اقامت ترکیه ، اقامت از طریق تحصیل می باشد که معمولا برای دریافت این نوع اقامت دو روش وجود دارد. روش اول این است که برای مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه می توانید با گرفتن پذیرش از یک دانشگاه ترک در رشته و مقطع دانشگاهی مورد نظر ثبت نام نموده و شهریه آن را پرداخت نمایید. با دریافت پذیرش تحصیلی و ثبت نام در دانشگاه ترکیه، می توانید کارت اقامت خود را تا پایان دوره تحصیلی تمدید کنید.

لازم به ذکر است امکان تمدید اقامت دانشجویان بین المللی پس از پایان فارغ التحصیلی به مدت یک سال و به منظور جستجوی کار تمام وقت وجود دارد.

روش دوم که می توان برای تمدید اقامت هم از آن بهره گرفت، شرکت در دوره های آموزش زبان ترکی مطابق با مصوبات دولت ترکیه می باشد. این نوع دوره ها مشمول شرایط تحصیلی هستند و برای آن دسته از متقاضیانی که قصد شرکت در این دوره ها را داشته باشند، کارت اقامت ترکیه برای مدت یکسال صادر خواهد شد.

 

اقامت از طریق سرمایه گذاری

 

برای دریافت اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری می بایست حداقل مبلغ 500 هزار دلار را در بانک های ترکیه به عنوان سپرده قرار دهید و یا به عنوان سهام دار در یک شرکت معتبر ترکیه سرمایه گذاری کنید. محدودیت این نوع اقامت در این است که شما حق برداشت این سرمایه را تا مدت حداقل 3 سال نخواهید داشت. در سرمایه گذاری با حداقل مبلغ اعلام شده، اقامت ترکیه و حق شهروندی به شما و خانواده تان اعطا می شود و می توانید از مزایای  آن برخوردار شوید.

 

اقامت از طریق ازدواج در ترکیه

 

دریافت اقامت ترکیه از طریق ازدواج شهروندان خارجی با یک شهروند ترک هم امکان پذیر می باشد. در ابتدا اقامت کوتاه مدت دریافت خواهید کرد و پس از گذشت 3 سال چنانچه ازدواج شما تداوم داشته باشد می توانید نسبت به دریافت شهروندی ترکیه اقدام نمایید.

در صورت تشکیل خانواده در ترکیه اگر یکی از والدین شهروند ترکیه باشد، فرزند متولد شده در خانواده هم به عنوان شهروند ترکیه دارای حقوق شهروندی و پاسپورت ترکیه خواهد شد.

 

در این مقاله سعی کردیم به بررسی انواع اقامت ترکیه بپردازیم. چنانچه قصد اقامت در ترکیه را دارید و انتخاب شما دریافت اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه می باشد، می توانید به فسمت آگهی های املاک نو و دست دوم سایت مراجعه کنید و از طریق شماره 905527810000+ با مشاورین فارسی زبان گروه املاک آریا به صورت رایگان تماس بگیرید.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما نمایش داده نمی شود.

مقایسه آگهی ها