مرکز آمار ترکیه اخیرا در گزارشی اعلام کرده در ۹ ماه اول سال جاری میلادی (ژانویه تا سپتامبر) در مجموع افراد غیرترک بالای ۳۲ هزار خانه در ترکیه خریده‌اند که سهم ایرانی‌ها از این میان بیش از ۳۶۰۰ خانه بوده است.

سال پیش در همین مدت (ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۸) شهروندان ایرانی حدود ۲۲۰۰ باب خانه در ترکیه خریده بودند؛ داده‌های جدید به خوبی افزایش خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها را نشان می‌دهد.

بعد از عراق و ایران، بالاترین تعداد اتباع خارجی که در این مدت در ترکیه اقدام به خرید مسکن کرده‌اند روسیه، عربستان و کویت بوده‌اند.

شهروندان افغانستان بعد از کویت، ششمین خریداران بزرگ خانه در ترکیه دراین مدت بوده‌اند.

 

کشور۹ ماهه اول سال ۲۰۱۸۹ ماهه اول سال ۲۰۱۹
عراق۴,۸۶۶۵,۵۲۷
ایران۲,۱۹۷۳,۶۲۴
روسیه۱,۴۴۳۱,۹۳۹
عربستان۱,۸۸۵۱,۶۷۲
کویت۱,۴۰۸۱,۴۳۹

بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده در ترکیه در نه ماهه اول سال جاری میلادی (۲۰۱۹) تعداد خانه‌هایی که در این کشور فروخته شده به بیش از ۸۶۵ هزار دستگاه می‌رسد؛ این خانه‌ها به صورت نقدی و یا با استفاده از وام مسکن خریداری شده‌اند.

داده‌های مرکز آمار ترکیه آمار مجزایی به تفکیک شهر و استان درباره پرفروشترین مناطقی که خانه‌ها در آن خریداری شده‌اند ارائه نکرده ولی می‌توان حدس زد تا حد زیادی اتباع کشورهای خارجی و افراد بومی از الگوی مشابهی تبعیت کنند.

استانبول که به طور سنتی با اقبال زیادی توسط خریداران خانه روبروست، در نه ماه اول سال در مجموع حدود ۱۴۸ هزار خانه فروخت.

بعد از آن به ترتیب خانه‌های شهرهای آنکارا، آنتالیا، بورسا، مرسین، قونیه و غازیان تپه بالاترین تعداد خریداران را به خود اختصاص داده‌اند.